7. ledna 2017 11:29, aktualizováno  21:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mráz netrápí jen Česko. V Polsku zabil 10 lidí, u tureckých hranic umrzli tři utečenci

Ruská metropole čelí náporu zimního počasí, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská metropole čelí náporu zimního počasí, | foto: Reuters

PRAHA Střední, jižní a východní Evropou sevřely arktické teploty, které v noci na sobotu na mnoha místech klesaly pod minus 20 stupňů Celsia a vyžádaly si i oběti na životech. Některé oblasti se ocitly bez elektrického proudu, četné dopravní spoje zůstávají nesjízdné. Oteplovat by se mělo začít začátkem příštího týdne.

V Srbsku a na Ukrajině jsou některé oblasti bez dodávky elektrického proudu. Na Ukrajině je od pátku bez elektřiny 71 měst a obcí v sedmi z 24 správních oblastí země, informovala v sobotu podle ukrajinských médií Státní služba pro mimořádné situace. V jižním Srbsku v oblasti Sjenica byl vyhlášen mimořádný stav. Nepřetržité sněžení odřízlo od okolního světa během dvou dnů 103 vesnic, informovala v sobotu televize B92.

Na bulharsko-turecké hranici byli nalezeni dva umrzlí iráčtí utečenci a na řecko-turecké tělo dvacetiletého Afghánce. Řecké úřady chtějí všechny utečence shromáždit ve vyhřívaných stanech. Zima dorazila i na řecké ostrovy, některé z nich zasypal sníh. Na severu Řecka vázne doprava, mnohé silnice zde kvůli sněhu a náledí úřady uzavřely.

Mráz zabíjel napříč Evropou

Už deset lidských životů si v posledních dvou týdnech vyžádalo mrazivé počasí v Polsku. Tragická bilance se může během víkendu ještě zvýšit. Podle tamějších meteorologů by mráz měl leckde zůstat pod minus 20 stupni Celsia.

Radnice vyzvala obyvatele města, aby nechali auta doma a spolehli se na...
Ruská metropole čelí náporu zimního počasí,

V Itálii zahynulo v důsledku nízkých teplot, které zemi sužují od pátku, sedm osob. Mezi oběťmi, z nichž pět jsou bezdomovci, figurují i dva Poláci. Jednoho mrtvého dnes ohlásila také Belgie, kvůli náledí zde havaroval kamion, jehož řidič zemřel.

Turecké úřady v sobotu zastavily kvůli snížené viditelnosti způsobené hustým sněžením lodní přepravu přes Bosporskou úžinu. Zatím není jasné, kdy bude průliv opět otevřen, upozornil na svém webu turecký list Hürriyet. Několik leteckých společností zrušilo desítky letů z obou mezinárodních letišť u Istanbulu, který pokryla sněhová peřina.

Moskva zažila nejstudenější noc v tomto století

Moskva zažila ze 6. na 7.ledna podle ruského hydrometeorologického centra nejstudenější noc v tomto století, když rtuť teploměrů klesla až na minus 29,8 stupně Celsia. O pravoslavných vánočních svátcích byly v hlavním městě zaznamenány dvacetistupňové mrazy v 21. století zatím třikrát - v letech 2002, 2003 a 2015.

Absolutní mrazivý rekord připadající v Moskvě na 7. ledna nicméně nepadl. Mrazy ovšem sužují ruské hlavní město už několikátý den. Desítky osob utrpěly omrzliny, osm lidí včetně dětí a jednoho nemluvněte s omrzlinami v obličeji muselo být hospitalizováno.

Nejchladnější noc letošní zimy má za sebou i Německo. V Bavorsku byly zaznamenány teploty až minus 26 stupňů. Radost dělá suché mrazivé počasí jihoněmeckým vinařům. Letos si úrodu zmrzlých hroznů, jejíž sklizeň v sobotu ráno ukončili, velmi chválí, uvádí agentura DPA.

Mrazu čelí také severní Evropa, která je na nízké teploty zvyklá. V Lotyšsku má podle meteorologů klesnout rtuť v teploměru na minu 30 stupňů Celsia. Dánsko varovalo řidiče před náledím, nepříjemné povětrnostní podmínky komplikují dopravu také ve Finsku. U pobřeží Finska je navíc rozbouřené moře a fouká zde silný vichr.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz