Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muslim zavraždil židovku. Za čin nemusí být potrestaný, protože byl pod vlivem marihuany

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ  Muslim, který zabil svou židovskou sousedku, pravděpodobně nebude odpovědný za svůj čin, rozhodl francouzský soudce. Důvodem je skutečnost, že muž před vraždou kouřil marihuanu. Členové židovské komunity jsou případem znepokojeni, žalobce se proti verdiktu odvolá.

Imigrant z Mali Kobili Traoré zavraždil Sarah Halimi v roce 2017. Podle francouzské policie imigrant židovskou lékařku a učitelku v mateřské školce vyhodil po hádce z okna. Traoré podle listu The Independent při hádce recitoval verše z Koránu, opakovaně zvolal slovo Aláh a židovku označil za démona. 

‚Nepřekvapivé, ale stěží ospravedlnitelné rozhodnutí‘

Předběžné rozhodnutí od vyšetřujícího soudce, který má ve francouzském soudním systému za úkol určit, jestli obžalovaný stane před soudem, ale bylo takové, že muž před vraždou kouřil marihuanu, a proto zřejmě nebude za vraždu odpovědný. Prezident francouzské CRIF, která zastřešuje skupiny francouzských židovských komunit, Francis Khalifat, nazval poslední rozhodnutí „nepřekvapivým, ale stěží ospravedlnitelným,“ píše Židovská telegrafická agentura (JTA)

16.července 2019 v 07:58, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 13:04

French judge rules Jewish woman’s killer not responsible because he smoked weed: Jewish group calls ruling in Sarah Halimi case 'unsurprising but hardly justifiable,' says will appeal to bring the accused to trial https://t.co/yr7IIBGWeG TimesofIsrael https://t.co/y0pBpoSQCw

Traoré se k vraždě z roku 2017 přiznal. Při následném psychiatrickém hodnocení v léčebně ale lékaři konstatovali jeho mentální nezpůsobilost a neschopnost stanout před soudem. Imigrant z Mali a vyznavač islámu při vyšetřeních prohlásil, že denně kouří 15 jointů. Právě nadměrné užívání konopí podle několika psychiatrických posudků způsobilo Traorého delirium při činu. Podle listu LeParisien ale ve třech různých posudcích odborníci rozhodli, že Traoré duševní nemoc důsledkem užívání drog nemá. Rozcházeli se ale v názoru, jestli je za svůj čin odpovědný.

V roce 2017 Daniel Zagury uvedl, že Traoré je duševně narušený, ale nemluvil o absenci schopnosti sebeovládání. Následující rok doktoři Bensussan, Meyer-Buisan a Rouillon zmínili možnou nepřítomnost poznatků obžalovaného o důsledcích nadměrného užívání konopí. Poslední tým lékařů konstatoval, že Traoré neměl kontrolu nad svým chováním.

Vražda podle soudce nebyla antisemitismem

Kromě už zmíněných okolností židovskou komunitu rozlítilo soudcovo odmítnutí existence přitěžujících okolností antisemitského charakteru. Dcera oběti totiž vypověděla o Traorého opakovaných slovních útocích na rodinu. Ji samotnou podle ní nazval špinavou židovkou.

Sammy Ghozlan, bývalý policejní komisař a zakladatel francouzského úřadu, který dohlíží na antisemitismus v zemi, už v květnu k případu řekl JTA o své ztrátě důvěry v řádné řešení antisemitských zločinů ve Francii.

Počet protižidovských trestných činů minulý rok ve Francii vzrostl o 74 procent. Například v březnu Yacine Mihoub se spolupachatelem zavraždili pětaosmdesátiletého přeživšího holokaustu Mireilla Knolla. Francouzské úřady tehdy vraždu označily za antisemitský zločin z nenávisti.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!