Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Reakce na Obamu: muslimové se na Twitteru omlouvají úplně za všechno

USA

  6:00
V reakci na výzvu amerického prezidenta Baracka Obamy, aby muslimové na celém světě odmítli činy a ideologii Islámského státu, zaplavila Twitter vlna ironických omluv. Hashtag #MuslimApologies má za cíl ironicky poukázat na to, že vyznavači islámu nejsou zodpovědní za všechno zlo světa.

Muslimští poutníci nakupují poblíž Velké mešity v Mekce, nejsvětějším místě islámu. foto: Reuters

Hashtag vznikl v den Obamova projevu před Valným shromážděním OSN, kde prezident vybízel k tomu, aby „lidé na celém světě - obzvláště muslimské komunity - jasně, rázně a důsledně odmítli ideologii al-Káidy a Islámského státu (IS)." Konkrétně pak zmínil kampaň #NotInMyName, za kterou stojí londýnská organizace Active Change Foundation. Kampaň prohlašuje, že s akcemi bojovníků IS většina britských muslimů nesouhlasí, píše Washington Post. .

Kolektivní vina

#MuslimApologies se pak otevřeně snaží bojovat proti kolektivní vině, kterou mnozí vyznavačům islámu přisuzují. Tweety tak vyjadřují únavu jejich autorů z toho, že se proti radikálům musejí neustále vymezovat, nebo se za jejich činy přímo omlouvat. Extremisté z Islámského státu podle svých slov bojují ve jménu islámu, ten přitom celosvětově vyznává odhadem 1,6 miliard lidí, zatímco počty extremistů se odhadují na desítky tisíc.

Muslimka čte korán poblíž Velké mešity v Mekce, nejsvětějším městě islámu.

Praktický dopad protimuslinských nálad zmapovala v USA společnost Pew Research Center. Podle jejich studie si až 50% američanů myslí, že islám nabádá své vyznavače k násilí více než ostatní náboženství.

Uživatelé se na Twitteru omlouvají například za to, že Nejvyšší soud Spojených států amerických označil v roce 1935 proroka Mohameda za jednoho z největších zákonodárců v historii, nebo za mnoho původně muslimských vynálezů v oblasti chemie, matematiky a lékařství, které jsou s jistými obměnami využívány dodnes.

Autor: