Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mutace koronaviru z Anglie se objevila už i ve Francii a u čtyř osob ve Španělsku

Svět

  7:01aktualizováno  15:06
Paříž/Madrid - Mutace koronaviru z jižní Anglie byla poprvé odhalena také ve Francii. Oznámilo to podle agentury AFP v pátek večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii. Stejná mutace se v sobtu našla také u čtyř osob ve Španělsku, od pátku se prokázala celkem u sedmi lidí v Japonsku.

Nová mutace koronaviru je už i ve Francii (ilustrační foto) foto: Reuters

Ve Francii je nakažená osoba bez příznaků nemoci covid-19 a byla izolována ve svém bydlišti. Přicestovala z Londýna 19. prosince. O dva dny později univerzitní nemocnice odhalila pozitivitu. Jde o první hlášený případ nakažení „variantou VOC 202012/01“ viru způsobujícího covid-19 ve Francii, uvedlo ministerstvo. Zdravotnické úřady provádějí trasování kontaktů infikovaného.

V Británii už bylo proti koronaviru naočkováno přes 600 tisíc lidí, obavy ale vyvolává nová mutace viru

Ve Španělsku se potvrdily čtyři případy britské mutace, všechny v okolí Madridu. Všichni čtyři nemocní jsou z jedné rodiny, jeden z nich ve čtvrtek přicestoval z Británie. Médiím to v sobotu sdělila místní vláda. 

Japonsko již v pátek oznámilo pět případů výskytu britské varianty koronaviru, v sobotu další dva případy. Jedná se o muže, který 16. prosince přiletěl z Británie a mladou ženu, která v Británii nebyla, ale je příbuzná jiného pacienta. Všichni japonští pacienti jsou mladší 70 let, píše agentura Kjódó.

Odhalení nové mutace viru SARS-CoV-2 oznámil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock minulý týden. Podle něj se šíří především na jihu Anglie. 

Okolí Vítězného oblouku v Paříži muselo být evakuováno.
Evakuace u pařížského Vítězného oblouku.

Desítky zemí světa včetně sousední Francie kvůli tomu omezily nebo zcela zrušily dopravní spojení s Británií. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Novou variantu viru odhalili už například i v Dánsku, Itálii, Belgii, Německu, Nizozemsku, Austrálii či Libanonu.

Autor: