Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Říká si tajemný Santa. A lidem rozdává stodolarovky

Svět

  12:45
NEW YORK - Neznámý boháč ve čtvrtek zaskočil obyvatele New Yorku a New Jersey. V oblasti zasažené superbouří Sandy rozdával v červené bundě a čepici stodolarovky. Provázela ho skupinka policistů, prý pomocníci Santa Clause.

Červená čepice, červené tričko. Tajemný dobrodinec rozdává v obchodě peníze. foto: Printscreen/idnes

Jednou z nejhůře postižených oblastí superbouří Sandy byl newyorský Staten Island, kde také při ničivém živlu zemřelo nejvíce lidí. Mnozí tam přišli o všechno a pak si stěžovali, že na ně úřady v pomoci zapomněly. Ve čtvrtek ale zažili něco, co by nikdo z nich nečekal.

Ulicemi procházel postarší muž v džínách, červené bundě a čepici stejné barvy. Doprovázeli ho policisté a současní i vysloužilí agenti FBI. Někteří z nich si dokonce nasadili na hlavy čepice, na nichž se označili za tradiční veselé pomocníky Santa Klaus - elfy.

"Už vám dal někdo peníze?" zeptal se samozvaný Santa jedné z žen v krizovém centru, kam si přišla pro jídlo. "Ne," odpověděla dvaasedmdesátiletá důchodkyně. "Tak tady máte," strčil ji muž z Missouri do ruky sto dolarů. "To ale nejsou skutečné peníze!" zírala nevěřícně Američanka na bankovku.

"Jsou. A jsou pro vás," odvětil muž, načež se žena rozplakala a objala ho. Podobných scén ve čtvrtek zažil Staten Island mnohem více, píše agentura AP. Někteří lidé po setkání s neznámým mužem, který se sám označil za "Tajemného Santu", odešlo i s několika stodolarovkami.

Třeba jednačtyřicetiletá Janice Kennedyová dostala čtyři sta dolarů. Nezaměstnaná žena, která s přítelem vychovává dvouletou dceru, přišla během Sandy o dům. Nečekané finanční přilepšení prý použije na vánoční dárky a také z nich koupí dceři něco k příštím narozeninám.

Tajemný Santa svou pouť postiženými oblastmi začal ve městě Elizabeth ve státě New Jersey, kde živel také zanechal za sebou spoušť. Poté zamířil do dalších oblastí včetně zmíněného Staten Islandu. Rozdal prý zatím tisíce dolarů. Celkem chce letos ještě rozdat sto tisíc, v přepočtu necelé dva miliony korun.

Stodolarovka od "Tajemného Santy".

Policejní doprovod měl u sebe z bezpečnostních důvodů, uvedla AP s tím, že i když konal dobrý skutek, mohl by se stát obětí kriminálníků, jen co se rozneslo, že se rozdávají peníze. I tak ale museli prý své kroky volit opatrně. Policisté mu také doporučili místa nejvíce postižená bouří.

Tajemný Santa
Kdo ale je onen tajemný Santa? Agentura AP, která o něm informovala, jeho jméno nesdělila. Uvedla pouze, že je to podnikatel z Kansas City ze státu Missouri, který nejenže nechce prozradit své jméno, ale nenechal se ani vyfotit tak, aby byla vidět jeho tvář.

On sám říká, že se inspiroval svým kamarádem z Kansas City Larrym Stewartem, který roky vždy v prosinci rozdával peníze chudým lidem. Než v roce 2007 zemřel, rozdal skoro milion dolarů.

"Peníze nejsou tím nejdůležitějším. Je to o náhodné laskavosti. Jenom dávám příklad a když deset procent lidí, kteří mě vidí, napodobí to, co dělám, každý může být Tajemným Santou," říká novodobý dobrodinec s tím, že než zemře on sám, chtěl by rozdat všechny své peníze. Jmění už rozdával i v dalších koutech USA od San Diega přes Chicago po Charlotte v Severní Carolině, uvedla AP.

Autoři:

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč

Mohlo by vás zajímat