Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

My nejsme světová velmoc, myslí si Číňané

Svět

  18:26
PEKING - Přes 80 procent Číňanů nepovažuje svou zemi za "světovou velmoc". Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který uskutečnil čínský deník Global Times.
Čínská rodina (ilustrační foto)

Čínská rodina (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Více než polovina Číňanů v něm rovněž vyjádřila "pozitivní pohled" na vztahy Pekingu s Washingtonem; zároveň byla ovšem většina pesimističtější, pokud jde o vztahy s Tokiem.

Celkem 82,3 procenta dotázaných uvedlo, že Čína ještě nedosáhla postavení světové velmoci. Zatímco v anglickém vydání Global Times byla zpráva o průzkumu na titulní straně, v čínské verzi byla v podobě stručnější zmínky odsunuta dovnitř listu, který je napojený na vládní komunistickou stranu.

Průzkumy veřejného mínění se v Číně provádějí jen zřídka, protože komunistická strana je kritizuje coby "demokracii v západním stylu". Na dotaz, co považují za nejvýznamnější událost končícího roku, která pomohla pozvednout světové postavení Číny, uvedlo 44,6 procenta dotázaných první letadlovou loď čínského vojenského námořnictva Liao-ning. Plavidlo bylo uvedeno do služby v září jako mezník symbolizující sílící vojenskou moc země.

ČTĚTE TAKÉ:

V průzkumu 54 procent respondentů uvedlo, že Čína "se blíží statusu světové velmoci", zatímco 53 procent vyjádřilo pozitivní pocity z čínsko-amerických vztahů. Zhruba 57 procent Číňanů uvedlo svou vlast jako svou nejoblíbenější zemi a USA skončily na druhé příčce.

Pochmurnější pohled ale má většina Číňanů na vztahy s Japonskem, s nímž Čína vede územní spor. Méně než 24 procent dotázaných věří, že se vztahy obou zemí zlepší, 33 procent jim předpovídá zhoršení a 38 procent věří, že zůstanou stejné.

Autoři: ,