Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

My nejsme světová velmoc, myslí si Číňané

Čínská rodina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská rodina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Přes 80 procent Číňanů nepovažuje svou zemi za "světovou velmoc". Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který uskutečnil čínský deník Global Times.

Více než polovina Číňanů v něm rovněž vyjádřila "pozitivní pohled" na vztahy Pekingu s Washingtonem; zároveň byla ovšem většina pesimističtější, pokud jde o vztahy s Tokiem.

Celkem 82,3 procenta dotázaných uvedlo, že Čína ještě nedosáhla postavení světové velmoci. Zatímco v anglickém vydání Global Times byla zpráva o průzkumu na titulní straně, v čínské verzi byla v podobě stručnější zmínky odsunuta dovnitř listu, který je napojený na vládní komunistickou stranu.

Průzkumy veřejného mínění se v Číně provádějí jen zřídka, protože komunistická strana je kritizuje coby "demokracii v západním stylu". Na dotaz, co považují za nejvýznamnější událost končícího roku, která pomohla pozvednout světové postavení Číny, uvedlo 44,6 procenta dotázaných první letadlovou loď čínského vojenského námořnictva Liao-ning. Plavidlo bylo uvedeno do služby v září jako mezník symbolizující sílící vojenskou moc země.

ČTĚTE TAKÉ:

V průzkumu 54 procent respondentů uvedlo, že Čína "se blíží statusu světové velmoci", zatímco 53 procent vyjádřilo pozitivní pocity z čínsko-amerických vztahů. Zhruba 57 procent Číňanů uvedlo svou vlast jako svou nejoblíbenější zemi a USA skončily na druhé příčce.

Pochmurnější pohled ale má většina Číňanů na vztahy s Japonskem, s nímž Čína vede územní spor. Méně než 24 procent dotázaných věří, že se vztahy obou zemí zlepší, 33 procent jim předpovídá zhoršení a 38 procent věří, že zůstanou stejné.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...