Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruské ostřelování zasáhlo dva sklady obilí v přístavním městě Mykolajiv

Hořící část města Mykolajiv po ruském ostřelování. (18. června 2022) foto: AP

Ruské ostřelování zasáhlo večer dva sklady obilí v ukrajinském městě Mykolajiv. Hořela dvě sila, třetí bylo poškozeno. Agentuře AFP to sdělily jejich provozovatelé, společnosti Bunge a Viterra. Ukrajinský generální štáb informoval, že ruské síly obsadily další dvě vesnice na jih od luhanského města Lysyčansk.
  8:15aktualizováno  8:50

Přístavní terminál pro rostlinné oleje Evri, který patří společnosti Viterra, byl „poškozen raketovým útokem“, při němž byl jeden člověk lehce zraněna, uvedl mluvčí společnosti. Zařízení, které v roce 2020 koupila mateřská společnost Viterry Glencore, má skladovací kapacitu 160 000 tun.

Terminál společnosti Bunge se zařízením pro nakládku lodí a výrobnou rostlinného oleje, byl uzavřen od prvního dne ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Jeho zásah ruskými raketami rovněž potvrdila mluvčí společnosti.

Ukrajinské přístavy Mykolajiv a Oděsa jsou od začátku konfliktu blokovány, což znemožňuje vývoj zemědělských produktů z Ukrajiny. Jednání mezi Ruskem a Tureckem o otevření námořních koridorů zatím nepřinesla konkrétní výsledky. Podle Ankary ve středu z ukrajinského přístavu Mariupol vyplula první zahraniční loď od začátku ruské invaze.

Boje u Lysyčansku

Na Donbase ruské síly dále zesilují tlak na ukrajinské jednotky. Podle britské vojenské rozvědky Rusové od neděle postoupili o 5 kilometrů směrem na sever k městu Lysyčansk a obsadili dvě další vesnice - Loskutivku a Raj-Oleksandrivku, uvedlo britské ministerstvo obrany ve svém ranním hlášení.

„Nepřítel obsadil Loskutivku a Raj-Oleksandrivku, které se nacházejí poblíž Lysyčansku a Severodoněcku,“ uvedlo velení ukrajinské armády s tím, že cílem současné ruské ofenzívy je obklíčení Lysyčansku. Ten tvoří souměstí se Severodoněckem, na jehož plné ovládnutí vynakládá ruská armáda podle Kyjeva nadále své hlavní úsilí.

Rusové se rovněž nevzdávají snah obsadit silnici vedoucí z Bachmutu do Lysyčansku, která pro ukrajinské obránce představuje jednu z posledních zásobovacích tras pro nejvýchodnější část donbaské fronty. Bojuje se o výšiny poblíže vesnice Berestove.

Štáb dále uvádí, že ruské síly podnikají ofenzívu ve směru na Zolote. Podle zpráv z předchozího dne ukrajinská vojska tuto oblast z větší části vyklidila, aby se s ruským postupem jižně od Lysyčansku vyhnula obklíčení. Rusko podle vedení ukrajinské armády také posiluje své jednotky jižně od Izjumu a připravuje se obnovení ofenzívy na Bervinkove a Slovjansk.

Obsazení dvou vesnic u Lysyčansku potvrdil také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Podle něj se v Severodoněcku dál odehrávají boje o průmyslový areál na západě města. Samotný Lysyčansk čelí ruskému ostřelování, které si za uplynulý den vyžádalo tři zraněné. Pod troskami domu bylo také nalezeno tělo mrtvého muže.

Britské ministerstvo obrany ve svém ranním hlášení uvádí, že ruské síly v posledních dnech velmi pravděpodobně postoupily o celých pět kilometrů až k jižnímu předměstí Lysyčansku. Část obránců se musela stáhnout, aby nebyla obklíčena. Ruský postup je podle něj důsledkem posil a soustředěné palby. Výspa ukrajinské obrany v Lysyčansku a Severodoněcku se ocitá pod zvýšeným tlakem, ruské snahy o širší obklíčení západní části Doněcké oblasti nicméně uvázly na mrtvém bodě.

Telegram

„Ruské síly pokračovaly v ziscích jižně od Lysyčansku a v nadcházejících dnech pravděpodobně dosáhnou města, i když je nepravděpodobné, že by se jim podařilo rychle dobýt oblast Severodoněcku a Lysyčansku,“ uvádí válečný institut ISW. Upozorňuje také na zlepšení ruské protivzdušné obrany, která Ukrajincům v Donbasu brání v efektivním využití bojových dronů.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat