Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Haiti zanikl parlament, poslanci se neshodli na volbách. Prezident prý místo nich postaví 10 škol

Haitský prezident Jovenel Moise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Haitský prezident Jovenel Moise. | foto: Reuters

Port-au-Prince Mandát prakticky všech haitských poslanců, kteří se nedokázali dohodnout na nových volbách, a většiny senátorů v pondělí vypršel a stávající parlament tak zanikl. Oznámil to podle agentury AFP haitský prezident Jovenel Moise.

„Na exekutivní úrovni nemáme choutky organizovat volby v zemi, ale skutečně jsme se ocitli v takové situaci,“ uvedl Moise, jehož země už měsíce čelí vážné krizi.

Haitský prezident Jovenel Moise.
Haitský prezident Jovenel Moise.

Parlamentní a komunální volby se měly konat v listopadu, ale neuskutečnily se, protože rámcový zákon o organizaci voleb neschválil parlament, ve kterém se Moise mohl opřít o většinu poslanců.

Vypršení mandátu zákonodárců dává prezidentovi možnost vládnout za pomoci dekretů. Opozice a většina občanské společnosti to kritizuje jako ohrožení křehké demokracie a příklon k diktatuře.

Tito kritici během loňského roku neustále požadovali, aby Moise odstoupil kvůli zapletení do korupčního skandálu. Protesty, které trvaly od září do prosince, vedly k ochromení skoro všech aktivit v zemi, školy byly více než dva měsíce uzavřeny. Při této vlně protestů v nejchudší zemi západní polokoule zahynulo nejméně 17 lidí a skoro 200 dalších utrpělo zranění.

Sám Moise vnímá možnost vládnout za pomoci dekretů jako příležitost vybřednout z neustálé politické krize, jak řekl agentuře Reuters.

Prezident také hodlá využít absence zákonodárné moci i k rozpočtovým změnám. Konkrétně rozhodl, že za částku 16,3 milionu dolarů (asi 369 milionů Kč), kterou prý Haiti ušetří na poslancích, nechá „postavit deset středních škol“ po celé zemi. Prezident to podle AFP oznámil před novináři, kteří nedostali příležitost klást otázky.

Prezidentův návrh přichází v „katastrofickém ekonomickém kontextu“, poznamenala AFP a dodala, že poslanci v posledních dvou letech neschválili státní rozpočet, a tak haitský stát pracuje podle rozpočtu původně schváleného pro období 2017-2018. V té době země podle Mezinárodního měnového fondu ještě dosahovala hospodářského růstu a míra inflace činila 14,7 procenta. V současnosti inflace přesahuje 20 procent a ekonomika se propadla do recese.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?