20. srpna 2010 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na novozélandské pláži uvízly velryby, šedesát jich uhynulo

Na novozélandské pláži uhynulo 58 uvízlých velryb, 15 zatím žije | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na novozélandské pláži uhynulo 58 uvízlých velryb, 15 zatím žije |

WELLINGTON Na odlehlé pláži na severu Nového Zélandu uvízlo hejno velryb. 58 kytovců na souši zemřelo, záchranáři bojují o život zbylých 15, které se jim během dneška nepodařilo dostat zpět do moře. V záchranných pracích budou pokračovat opět v sobotu, píše agentura AP.

Velryby, které váží až 1,5 tuny, uvízly na pláži u města Kaitaia. Podle Carolyn Smithové z ministerstva ochrany přírody k tomu zřejmě došlo během noci, a proto jich uhynulo tolik, než byly objeveny.

Pláž dnes bičoval silný vítr a déšť, což bylo pro záchranáře příznivé i nepříznivé zároveň. Déšť jim pomohl zajistit, aby velryby nevyschly, ale zároveň ztížil snahy dostat je zpět do moře. Záchranáři budou v pokusech pokračovat v sobotu ráno za použití těžké techniky.

"Za svítání chceme velryby transportovat přibližně jeden kilometr dále po pobřeží a vypustit je v nedaleké zátoce Matai," sdělil Mike Davies ze záchranného týmu. Zátoka je lépe chráněna a skýtá lepší možnost kytovce vypustit na volné moře. 

Uvíznutí velryb na pobřeží Nového Zélandu je poměrně častým jevem především v době, kdy tudy velryby proplouvají na migračních tazích do vod Antarktidy a zpět. Vědci zatím nedokázali zjistit, co velryby vede k sebevražedným plavbám směrem k plážím, z nichž pro ně bez pomoci není úniku. Na stejné pláži uhynulo v roce 2007 101 kytovců.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz