28. září 2010 17:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Austrálie pátrá po 'jezdci na velrybě'. Hrozí mu statisícová pokuta

Velryba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

CANBERRA Australské úřady prověřují zprávy o "jízdě na velrybě". Podle tvrzení svědků se jí dopustil teenager, když se prý v západoaustralských vodách vyšplhal na velrybu jižní (Eubalaena australis).

Informaci přinesl zpravodajský server BBC. Rušení nebo ohrožování zvířat žijících ve volné přírodě je v Austrálii trestné a hrozí za něj pokuta až 10 000 australských dolarů (asi 175 000 korun). Podle úřadů státu Západní Austrálie teenager také riskoval život.

Velryba jižní může vážit až 80 tun a dosahovat délky 18 metrů. Úřad na ochranu přírody údajný kousek označil za "ztřeštěný a hazardérský".

"Když stojíte v cestě ocasní ploutvi nebo když (velryba) vyskočí, není pravděpodobné, že přežijete," řekl podle BBC Mike Shephard ze západoaustralského ministerstva životního prostředí. Uvedl také, že velryby u pobřeží hledají odpočinek a odvádějí sem mláďata, která v klidných vodách mohou získávat na síle. Vyrušení nebo tělesný kontakt je ruší.

Zákon Západní Austrálie nařizuje plavcům nebo surfařům držet se od velryb ve vzdálenosti nejméně 30 metrů. Lodě k nim nesmějí připlout blíž než na sto metrů.

ČTK, Lidovky.cz