Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Globální protest proti změnám klimatu. Lidé vyšli do ulic na 800 místech v 90 zemích

Svět

  10:53
PAŘÍŽ - Po celém světě se v sobotu konala shromáždění za tvrdší opatřeních proti klimatickým změnám a ničení životního prostředí. Manifestace organizovala aktivistická síť 350.org se sídlem v New Yorku a podle zpravodajské společnosti BBC se lidé sešli na více než 800 místech v 90 zemích. Účastníci volali hlavně po snížení spotřeby fosilních paliv.

Žena v kostýmu geparda na protestu v Limě. foto: Reuters

Den mobilizace odstartoval v australském Sydney, kde do přístavu vpluly vysoké plachetnice s heslem Rise for climate („povstaňte za klima“). Další akce následovaly v thajském Bangkoku, u sídla německých kancléřů v Berlíně, nebo v peruánském hlavním městě Lima. Centrem Paříže podle policie pochodovalo 18 500 lidí, organizátoři vyčíslili počet účastníků na 50 tisíc.

Před pařížskou radnicí se v neděli shromáždily tisíce lidí.
„Zastavte jadernou energii, zastavte pesticidy, zastavte diesel,“ vzkazuje žena...

„Občané, kteří se mobilizují po celé Francii a ve světě, mají možnost vyvolat změnu pro budoucnost našich dětí. Ať jsou vaše hlasy slyšet i nadále!“ vzkázal na Twitteru dlouholetý aktivista a donedávna francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot. Ten na konci srpna rezignoval, což zdůvodnil nedostatečným pokrokem v plnění klimatických a dalších ekologických cílů.

Protest předcházel třídenní konferenci

Kolem 10 tisíc lidí se sešlo také v Lyonu a Toulouse. „V prosinci se stanu otcem a chci, aby se na této planetě dalo žít,“ řekl agentuře AFP 27letý Maxime Lelong, jeden z organizátorů pochodu v Paříži. Další setkání na protest proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa se konaly napříč Spojenými státy.

Delon, Almodóvar i Cotillardová spolu s vědci vyzývají k boji s klimatickými změnami

Celosvětový protestní den přišel těsně před třídenní konferencí Global Climate Action Summit, která v San Franciscu začíná už ve středu. Akci zaštiťuje Organizace spojených národů a mezi sponzory jsou i velké technologické firmy Facebook a Google. Na začátku prosince se pak v Polsku koná 24. globální konference o klimatu COP24.

Autor: