Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Delon, Almodóvar i Cotillardová spolu s vědci vyzývají k boji s klimatickými změnami

Zdraví

  5:42
Dvě stovky vědců a kulturních osobností z celého světa dnes prostřednictvím francouzského deníku Le Monde vyzvaly k okamžitému a rozhodnému politickému zásahu proti globálním klimatickým změnám a rozvratu životního prostředí.

Herečka Marion Cotillardová. foto: Reuters

Autory výzvy jsou herečka Juliette Binocheová a astrofyzik Aurélien Barrau a připojili se k ní například Alain Delon, Willem Dafoe, Bradley Cooper, Marion Cotillardová nebo Pedro Almodóvar. Podle signatářů je stále čas na to zabránit nejhoršímu.

Zveřejnění výzvy přichází několik dní po demisi francouzského ministra životního prostředí Nicolase Hulota, který si postěžoval, že ekologie je na seznamu vládních priorit nízko. „Několik dní po demisi Nicolase Hulota přicházíme s touto výzvou: politická moc musí tváří v tvář největší výzvě v historii lidstva konat rozhodně a okamžitě. Je načase brát věci vážně,“ zní začátek prohlášení umělců a vědců.

Herečka Juliette Binocheová.
Bradley Cooper

Jisté míře ekologické katastrofy už podle nich zabránit nelze, neboť některé procesy, jako například hromadné vymírání živočišných druhů, již začaly. „Není ale příliš pozdě na to zabránit nejhoršímu. Máme tudíž za to, že jakákoli politická opatření, která nebudou mít jako jasnou prioritu boj proti této katastrofě, už nebudou věrohodná,“ napsali autoři výzvy. Dodávají, že boj za záchranu planety by měl být hlavním cílem jakékoli vlády, která chce být brána vážně.

„Je to otázka přežití. Ze své podstaty nemůže být považována za druhořadou. Mnoho dalších bojů má opodstatnění. Ale pakliže prohrajeme tento, nebude možno vést žádný další,“ uzavírá prohlášení.

Le Monde ve svém úvodníku připomíná, že loni v listopadu publikoval podobné varování kolektivu 15.000 vědců, avšak „nic se nezměnilo“. Pozornost k devastaci životního prostředí chce nyní deník přitáhnout sérií sedmi reportáží ze „zapomenutých“ míst v různých částech světa, kde lidská činnost napáchala nezvratné škody.

„Série reportáží, které zveřejňujeme, ukazuje dlouhodobé důsledky nečinnosti kritizované panem Hulotem, neschopnosti států chopit se svých odpovědností plnit naplno svou roli garantů veřejného zájmu a dlouhodobých cílů navzdory ekonomickým silám,“ napsal Le Monde. „Návrat na tato místa a vylíčení těchto tragédií je způsob, jak je povolat ke svým úkolům,“ dodává list.

Autor:

Novostavba zděné chaty u řeky
Novostavba zděné chaty u řeky

Římov - Dolní Stropnice, okres České Budějovice
2 990 000 Kč