25. listopadu 2014 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na ruské jaderné ponorce vybuchl kotel

Jaderná ponorka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná ponorka (ilustrační foto) |

MOSKVA Kvůli explozi kotle se musela ruská strategická jaderná ponorka Jekatěrinburg vrátit do doků v Severodvinsku, odkud právě vyjela po opravě poškození způsobeného předchozím požárem. Oznámila to agentura Interfax. Při výbuchu kotle umístěného v prostoru pro přípravu pokrmů byl jeden námořník vážně zraněn.

Ponorku, jejíž posádku tvoří 160 mužů, koncem roku 2011 poškodil požár během servisních prací v přístavu Rosljakovo v Murmanské oblasti na východě Ruska. Plavidlo bylo odtaženo do doků v severoruském Severodvinsku. Oprava byla dokončena letos v červenci a v minulých dnech se ponorka vydala na testovací plavbu.

K TÉMATU:

Armádní loděnice v Severodvinsku nejprve zprávy ruských médií o výbuchu popřela. Později ale prostřednictvím agentury TASS bez dalších podrobností potvrdila, že jeden z námořníků byl během zkušební plavby zraněn.

Jaderné ponorky Jekatěrinburg vyrábí Rusko od roku 1985. Plavidlo je 166 metrů dlouhé, jeho výtlak činí 19 000 tun a odpálit může až 16 mezikontinentálních balistických raket. Ruské strategické jaderné síly mají nyní ve výzbroji šest těchto strojů.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?