21. dubna 2019 7:33, aktualizováno  14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Ukrajině začalo druhé kolo prezidentských voleb. Favoritem je herec Zelenskyj

Ukrajina vybírá nového prezidenta z 37 kandidátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajina vybírá nového prezidenta z 37 kandidátů. | foto: Reuters

Kyjev Na Ukrajině v neděli začalo druhé kolo prezidentských voleb. Jejich favoritem je herec a politický nováček Volodymyr Zelenskyj, který podle průzkumů s výrazným náskokem porazí dosavadní hlavu státu Petra Porošenka. Jasno o výsledku hlasování by mělo být již krátce po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ.

Podle ústřední volební komise do 10:00 SELČ odvolila necelá pětina voličů, tedy mírně více než před třemi týdny při prvním kole voleb, kdy celková účast dosáhla téměř dvou třetin oprávněných voličů.

I v prvním kole před třemi týdny získal Zelenyskyj bezmála dvakrát více hlasů než obhájce mandátu. Zelenyskyj si již v televizním seriálu zahrál učitele, kterého kritika všudypřítomné korupce vynesla do křesla hlavy státu, a i v kampani vsadil na kritiku poměrů. Porošenko, který si nadělal jmění v cukrovinkách jako „čokoládový král“, se při obhajobě mandátu musel potýkat s únavou veřejnosti z věčného utahování opasků i nekončícího konfliktu s proruskými separatisty na východě země s 13.000 mrtvými. V závěru kampaně zdůrazňoval nezkušenost svého oponenta v podmínkách, kdy země čelí hrozbě Ruska.

Volební místnosti se otevřely v 7:00 SELČ a uzavřou se v 19:00 SELČ.
Ukrajinský komik a kandidát na prezidenta Volodymyr Zelenskyj ve volební...

Favoritovi přívrženci převažovali i mezi voliči, kteří hned krátce po zahájení voleb přišli do jedné volební místnosti v centru Kyjeva.

„Máme velkou šanci na změnu, která musí přijít,“ řekl šedesátník Ihor. V prvém kole před třemi týdny hlasoval pro bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou a v neděli přišel, aby podpořil odpůrce stávajícího prezidenta. Sám prý má po 45 letech v práci slušný důchod, ale jeho žena je na tom stejně jako mnoho dalších ukrajinských penzistek: její důchod činí přibližně 1500 hřiven (asi 1270 korun) a zhruba stejnou částku si přivydělává.

„Potřebujeme prezidenta, který nebude krást,“ říká jednadvacetiletý Dmytro v narážce na aféru okolo rozkrádání při zbrojních zakázkách, do které jsou údajně zapleteni spolupracovníci současné hlavy státu. Dmytro se loučí pozdravem „na shledanou“ - chystá se na studia v Česku, a tak se učí česky.

„Všichni jsme pro Zelenského. Je to člověk z nové generace, je to šance na změny k lepšímu,“ zní z hloučku, který hlasoval společně: dvou žen doprovázejících k volební urně zrakově postiženého muže.

Stovky Ukrajinců přišly hlasovat i na konzulát v Praze. Hlasovat mohou také na konzulátu v Brně. V prvním kole voleb před třemi týdny byl nejúspěšnějším kandidátem na zastupitelských úřadech v Česku Zelenskyj.

Ukrajinský konzulát stejně jako v prvním kole vytvořil na chodníku kovové zátarasy, za kterými se vytvořila fronta zájemců o hlasování, a připravil pro čekající i mobilní toalety. Fronta před polednem dosahovala až ke zhruba 100 metrů vzdálenému parku. Ukrajinci v ní čekali poklidně, mnoho z nich dorazilo s celou rodinou včetně malých dětí.

  • v Česku hlasovalo celkem 4590 Ukrajinců
  • v zahraničí hlasovalo přes 53 000 Ukrajinců

„Jasně, že bude změna, ale k horšímu,“ znechuceně poznamenává padesátník, který nechce nic víc říct. „Večer se bude slavit a bude se pít šampaňské, ale časem přijde kocovina a ta bude strašná,“ předpověděl muž, který se představil jako politický emigrant z uzbecké metropole Taškentu. „Mám ráda Ukrajinu a nejsem dobrodruh,“ vysvětluje šedesátnice Julija, proč hlasovala pro dosavadního šéfa státu. Porošenko se podle ní sice dopustil chyb, ale věří, že se poučí. „Rok jsem nebyla na Ukrajině a vidím tu změny k lepšímu, hlavně v lidech. Je skvělé, že si můžeme svobodně zvolit svého prezidenta,“ dodává.

„Opravdová demokracie znamená, že se prezidenti musí střídat,“ řekla Olha Budková, pocházející z české rodiny, která se na Ukrajinu přestěhovala ještě v 19. století. Změny jsou podle ní zapotřebí a věří, že každopádně přijdou, i když v Porošenkově případě by byly spíše evoluční a pokračovalo by se v dosavadním kurzu. Cesty slibované oběma kandidáty jsou ale podle ní v mnohém paralelní, zejména pokud jde o orientaci Ukrajiny na Západ. „To bude v kterémkoliv případě, ať bude prezidentem kdokoliv, nebude mít na výběr,“ míní. Boj s korupcí ale nezávisí jen na hlavě státu, ale hlavně na efektivnosti celého týmu u kormidla moci, dodala.

Jasno o výsledku hlasování by mělo být již krátce po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ. Podle agentury Interfax-Ukrajina se chystají hned tři povolební odhady výsledků - kromě sdružení Národní exit poll 2019, sdružujícího hlavní sociologická střediska, mají odhady dalších agentur zveřejnit televize 1+1 a 112.

Do deseti dnů od voleb by ústřední volební komise měla zveřejnit oficiální výsledky a poté by se do 30 dnů měl nový prezident ujmout funkce. Inaugurace se má konat nejpozději 3. června.

Zelenskyj porušil při hlasování zákon

Horký favorit dnešního  Volodymyr Zelenskyj při hlasování porušil zákon, když novinářům ukázal vlastní hlasovací lístek s „křížkem“ u svého jména. S uchazečem o nejvyšší funkci sepsali policisté protokol o přestupku, pochlubil se vzápětí Zelenského štáb na důkaz, že za nového prezidenta budou pravidla a zákony platit pro všechny a pro každého.

„Nový prezident - nová pravidla. Všichni musíme dodržovat zákony! Zelenskému předali protokol o přestupku za to, že ukázal hlasovací lístek,“ ohlásil mluvčí štábu na facebooku.

Sám kandidát podle listu Ukrajinska pravda před policisty přiznal, že podlehl volání novinářů, kteří jej žádali, aby jim ukázal svůj hlasovací lístek, než jej vhodí do urny. Policista pak konstatoval, že v takovém případě musí sepsat protokol. „Dobrá. Přestoupil jsem zákon. A zákon je zákon,“ dodal Zelenskyj.

ČTK