Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské tanky překročily hranice, tvrdí ukrajinská armáda

Ukrajinský tank na pozici u města Děbalcevo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský tank na pozici u města Děbalcevo. | foto: Reuters

KYJEV Hranici mezi Ruskem a východní Ukrajinou přejela ve čtvrtek kolona s 32 tanky, 16 houfnicovými systémy a třiceti nákladními vozy s municí a bojovníky. Podle agentury Reuters to uvedla ukrajinská armáda. Kyjev rovněž potvrdil stupňování bojů o doněcké letiště, kde údajně armáda zabila 200 povstalců.

„Rozmísťování vojenského vybavení a ruských žoldáků na frontových liniích pokračuje,“ řekl ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko. Podle agentury AFP také uvedl, že navzdory klidu zbraní boje na východě země pokračují a za posledních 24 hodin padlo pět ukrajinských vojáků a dalších 16 utrpělo zranění.

Později armádní velení oznámilo, že ukrajinské dělostřelectvo v noci na pátek podniklo prudký útok na síly separatistů soustředěné u doněckého letiště. Armáda údajně zabila až 200 povstaleckých bojovníků a zničila čtyři tanky, dva obrněné transportéry a dvě houfnice.

K TÉMATU:

NATO je znepokojeno

Nad přesouváním ruské bojové techniky na Donbas a soustřeďováním ruské vojenské síly u hranic vyjádřila znepokojení Severoatlantická aliance. „Bereme na vědomí zprávy o přechodu ruských tanků a vojáků přes hranice s Ukrajinou a analyzujeme je. Můžeme potvrdit nedávný nárůst počtu vojsk a výzbroje podél východních ukrajinských hranic,“ řekl agentuře Reuters mluvčí aliance.

„Pokud se pohyb ruských vojsk potvrdí, půjde o další důkaz ruské agrese a přímého vměšování s cílem destabilizovat situaci na Ukrajině,“ konstatoval mluvčí.

Už ve čtvrtek Kanada vyzvala Rusko, aby se vyvarovalo provokací a dodržovalo dohodu z Minsku, která má pomoci stabilizovat situaci na východní Ukrajině, kde jsou rozsáhlé oblasti pod kontrolou proruských rebelů. Kanada v této souvislosti uvedla, že je znepokojena zprávami o pohybu ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hranic. Proti kanadskému prohlášení se dnes ohradilo ruské ministerstvo obrany s tím, že Ottawa reagovala na nepodložené zprávy.

Na východě Ukrajiny platí na základě dohody z Minsku klid zbraní, který je ale neustále porušován. Z bojových operací se armáda i rebelové navzájem obviňují.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...