Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na vraždě zajatce džihádistů se podíleli dva Francouzi, potvrdila Paříž

Svět

  15:00
PAŘÍŽ - Francouzská vláda potvrdila, že ve videu zachycujícím další vraždu rukojmího Islámského státu vystupují dva Francouzi. Již dříve Paříž oznámila, že na nahrávce je možné rozeznat dvaadvacetiletého Maximea Haucharda z Normandie. Média nyní upozornila, že druhým Francouzem je stejně starý muž pocházející z předměstí Paříže.

Záběr z nedatovaného videa zveřejněného na internetu radikálním hnutím Islámský stát zachycuje muže, který je podle francouzské vlády občanem Francie. Francouzské mninisterstvo vnitra ozbrojence identifikovalo jako 22letého Maximea Haucharda. foto: Reuters

„Vypadá to, že je tam druhý Francouz,“ řekl televizní stanicí BFM mluvčí francouzské vlády Stéphane Le Foll. „Nyní zjišťujeme jeho identitu,“ dodal. Odmítl tak potvrdit jméno, které se již objevilo ve francouzských médiích. Podle nich jde o Michaëla Dos Santose pocházejícího z města Champigny-sur-Marne, připomněla agentura Reuters.

Zabití šestadvacetiletého Američana Petera Kassiga extremisté opět natočili na video stejně jako u předchozích obětí, amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a Britů Alana Henninga a Davida Hainese. Záznam zveřejněný o uplynulém víkendu obsahuje i hromadnou popravu zajatých syrských vojáků.

VÍCE ZDE:

Západní rozvědky se nyní snaží identifikovat další extremisty, kteří na videu nejsou maskováni. Údajně tam byl kromě dvou Francouzů přítomen ještě nejméně jeden Brit.

Francouz Maxime Hauchard již v dospívání konvertoval k islámu a do Sýrie odjel bojovat v srpnu 2013. Podle odhadů bojuje v Sýrii a v Iráku až tisíc francouzských občanů, uvedla britská BBC.

Autoři: ,