23. května 2011 6:55, aktualizováno  10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na základně v Karáčí se bojovalo. Taliban mstil Usámu

Pákistánský armádní vůz vjíždí po útoku ozbrojenců do námořní letecké základny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pákistánský armádní vůz vjíždí po útoku ozbrojenců do námořní letecké základny | foto: ČTK

KARÁČÍ Pákistánská odnož radikálního hnutí Taliban se přihlásila k útoku na základnu námořního letectva v Karáčí. Akce, která začala v neděli, prý byla odplatou za zabití teroristy Usámy bin Ládina. Útočníci se přes noc ukryli ve vojenském komplexu a od časného rána znovu bojovali proti vojákům. Boj trval 16 hodin. Pákistánská armáda opět převzala kontrolu nad základnou.

Podle informací pákistánských bezpečnostních jednotek vtrhlo na základnu v neděli večer 15 až 20 útočníků vyzbrojených automatickými zbraněmi, ručními granáty a granátomety. Zaútočili na tři hangáry a zničili dvě výzvědná letadla americké výroby Lockheed P-3C Orion.

Ihned po útoku na základnu dorazilo několik desítek členů pákistánského komanda, kteří se snaží útočníky zlikvidovat. Přes noc byl na místě klid, brzy ráno se ale během půl hodiny ozvalo osm výbuchů. "Vojenská operace pokračuje. Ještě není po všem," řekl představitel armády osm hodin po vniknutí ozbrojenců na základnu.

OBAMA O ÚTOKU NA BIN LÁDINA V PÁKISTÁNU

Střetnutí s příslušníky Talibanu si zatím vyžádalo životy 12 vojáků, dalších 14 utrpělo zranění. Zástupci armády uvedli, že se vojákům podařilo zabít pět útočníků.

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání útok odsoudil a prohlásil, že takový "zbabělý teroristický čin nemůže odradit vládu Pákistánu a jeho lid od boje proti terorismu".

K přípravě útoku se přihlásil Taliban. "Byla to pomsta za mučednickou smrt Usámy bin Ládina. Byl to důkaz, že jsme stále jednotní a silní," uvedl mluvčí hnutí. Ozbrojenci, kteří zaútočili na základnu, podle něj mají dostatek jídla a munice, aby se mohli bránit ještě tři dny. Bin Ládina zabilo americké komando v severním Pákistánu počátkem května. Taliban poté vyzval k útokům proti cílům pákistánské vlády i ozbrojených složek a proti Američanům.

ČTK, Lidovky.cz