Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unavený prezident: státníci čekali na Zemana. Po dvou minutách přijel vozíkem

Svět

  7:52
ŠANGHAJ - Při návštěvě Číny, kterou ve středu v Šanghaji završí prezident Miloš Zeman, byla na české hlavě státu několikrát znát únava. Okolí mu muselo často pomáhat při chůzi a při společné fotografii státníků na summitu k Hedvábné stezce na něj ostatní politici museli čekat téměř dvě minuty. K místu focení jej přivezl vozík.

Ostatní politici museli na Zemana čekat, než jej k místu focení přivezl vozík. foto: youtube.com/Jakub Fuchs

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka je důvodem náročný program; na šestidenní cestu do Číny prezident odjel přímo z návštěvy Libereckého kraje. Mluvčí vyloučil, že by Zeman měl zdravotní problém.

Zemana si opět všimlo zahraničí. Jeho výrok o likvidaci novinářů obletěl svět

Únava byla na Zemanovi viditelná především první dny po příletu do Pekingu. Ke konci pracovního dne mu ochranka a spolupracovníci museli pomáhat při chůzi výrazněji než jindy. Únava byla znát i v prezidentově tváři.

Únavu po letu ukázalo i video čínské televize CCTV, která Zemana zabírala při vystupování z letadla na pekingském letišti. Prezident při sestupování po schodech přistavených k letadlu zavrávoral a musel se přidržovat zábradlí.

Ovčáček řekl, že za únavu může náročný program posledních dní, kdy Zeman po jmenování generálů 8. května odjel na návštěvu Libereckého kraje a po skončení cesty odletěl 11. května do Číny.

Později prezidentův mluvčí novinářům řekl, že Zeman má za sebou deset pracovních dnů „bez hodiny odpočinku kromě spánku“. Vyloučil, že by Zeman měl zdravotní problém. „Program je náročný.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se 14. května v Pekingu sešel s ruským...
Prezident Miloš Zeman (vlevo) se 14. května v Pekingu sešel s ruským...

Pan prezident ale takto ten program chtěl a také ho absolvoval celý, pro pana prezidenta je nesmírně důležité, aby byly absolvovány všechny body tohoto programu. A samozřejmě ten dlouhý let a časová změna přináší únavu,“ řekl. Připustil, že zpočátku panovala u Zemana únava. „Ale to v celé delegaci. Já sám se cítím velmi unavený po této cestě po Číně,“ poznamenal.

Během prvních tří dnů v Číně se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, účastnil se několika jednání s představiteli čínských firem a úřadů, finančního fóra, summitu k projektu Hedvábná stezka a potkal se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Leckterý mladší politik by při takovém vytížení skončil hospitalizován,“ řekl Ovčáček.

Ve středu ráno začal mluvčí Ovčáček reagovat na Twitteru na zprávy o prezidentově fyzickém stavu.

Zeman svůj program při nedělním setkání s českými novináři komentoval připomenutím slov někdejšího premiéra Petra Nečase. Ten vysoké odměny pro šéfku svého kabinetu a svou pozdější manželku Janu Naqyovou vysvětlil tím, že dřela jako kůň. „Já nejsem Jana Nagyová, ale včera (v sobotu) jsem také pracoval jako kůň,“ řekl prezident.

Zeman trpí cukrovkou a polyfunkční neuropatií, což je porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů. Prezident má problémy s chůzí, na schodech mu musí výrazně pomáhat doprovod a na delší vzdálenosti často využívá golfový vozík.

Takový moment v Pekingu zaznamenala na videu čínská tisková agentura Nová Čína při společném fotografování státníků na konferenci o Hedvábné stezce. Téměř tři desítky politiků se k místu pořizování fotografie vydaly z jednací haly pěšky. Pro českého prezidenta byla ale vzdálenost příliš velká a na místo ho proto dopravil vozík. Na záběrech je vidět, že ostatní politici, včetně čínského či ruského prezidenta, museli na Zemanův příjezd několik desítek sekund čekat.

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...