Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman v Číně pomáhá hlavně Kellnerovu byznysu s místními oligarchy, říká sinolog

Podnikatel Petr Kellner (vpravo) se účastnil 12. května v Pekingu jednání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Petr Kellner (vpravo) se účastnil 12. května v Pekingu jednání... | foto: ČTK

PRAHA Zemanova návštěva v Číně, kde je na sumitu jako jediný prezident států EU pomůže ke gloriole současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, tvrdí sinolog Martin Hála. Podle něj blížící se sjezd strany mnohé nezmění. Návštěva však pomůže současnému čínskému vedení v podkopání euroatlantické aliance a PPF Petra Kellnera v zajištění výnosného byznysu.

Lidovky.cz: Jaký reálný dopad může mít návštěva českého prezidenta v ČLR?
Návštěva nás symbolicky posune směrem ke vznikajícímu bloku alternativního modelu „globalizace 2.0“ v čele s ČLR a s aktivní účastí Ruska. Tento model je založen na státním kapitalismu a politizaci ekonomiky, a jako takový není plně slučitelný se současnou architekturou mezinárodní hospodářském spolupráce, jak ji představuje např. EU.

Lidovky.cz: Můžeme něco vyvozovat z toho, s kým se prezident setkal? A pokud ano, tak co?
Prezident se v Pekingu setkal s Putinem, v Nankingu s místními čínskými oligarchy těsně spjatými s PPF a HomeCreditem (společnost Suning) a v Šanghaji s CEFC. Všechna tato setkání zapadají do širšího rámce podpory státně oligarchického kapitalismu.

Lidovky.cz: Jak velký význam má návštěva českého prezidenta pro Čínu a jak velký pro pana Kellnera, který je součástí delegace?
V Číně přispěje účast jediného prezidenta státu EU ke gloriole Si Ťin-pchinga před 19. sjezdem. Pro PPF a HomeCredit je součástí politického rituálu, který jim zajišťuje politickou podporu v jejich výnosném podnikání v Číně.

Lidovky.cz: Na podzim bude probíhat 19. stranický sjezd, může změna vedení strany nějak ovlivnit směřování Čínské lidové republiky směrem ke střední Evropě?
Na 19. sjezdu nedojde ke změně, ale k potvrzení současného vedení v čele se Si Ťin-pchingem. Tomu bude odpovídat personální obměna v Politbyru vynucená věkovým limitem jeho současných členů. Jedinou otázkou zůstává, zda se Si Ťin-pchingovi podaří prosadit kroky směřující k prolomení nepsaného pravidla o limitu dvou funkčních mandátů pro generálního tajemníka Strany, případně i ústavního limitu dvou období pro prezidenta (předsedu) ČLR.

Iniciativy Pás a Stezka

„Pás“ a „Stezka“ jsou dvě významné iniciativy Číny za účelem prohloubení reforem a otevírání se světu a rozvinutí diplomacie ve vztahu k sousedům.

Zdroj: Velvyslanectví ČLR

Lidovky.cz: Podle Vašeho názoru, bude mít obměna vedení nějaký dopad na politiku Pásu a stezky? A co je jejím cílem v Evropě?
Obměna Politbyra na 19. sjezdu dále prohloubí politiku Pásu a stezky jako politickou prioritu dominantního vůdce Si Ťin-pchinga. Jejím hlavním cílem v Evropě je podkopat euroatlantickou alianci a získat nejprve východní a posléze západní Evropu pro čínské pojetí globalizace jakožto politického, spíše než ekonomického procesu pod čínským vedením.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....