Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman v Číně pomáhá hlavně Kellnerovu byznysu s místními oligarchy, říká sinolog

Česko

  15:44
PRAHA - Zemanova návštěva v Číně, kde je na sumitu jako jediný prezident států EU pomůže ke gloriole současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, tvrdí sinolog Martin Hála. Podle něj blížící se sjezd strany mnohé nezmění. Návštěva však pomůže současnému čínskému vedení v podkopání euroatlantické aliance a PPF Petra Kellnera v zajištění výnosného byznysu.

Podnikatel Petr Kellner (vpravo) se účastnil 12. května v Pekingu jednání národních delegací za přítomnosti prezidenta ČR Miloše Zemana a jeho čínského protějšku. foto: ČTK

Lidovky.cz: Jaký reálný dopad může mít návštěva českého prezidenta v ČLR?
Návštěva nás symbolicky posune směrem ke vznikajícímu bloku alternativního modelu „globalizace 2.0“ v čele s ČLR a s aktivní účastí Ruska. Tento model je založen na státním kapitalismu a politizaci ekonomiky, a jako takový není plně slučitelný se současnou architekturou mezinárodní hospodářském spolupráce, jak ji představuje např. EU.

Lidovky.cz: Můžeme něco vyvozovat z toho, s kým se prezident setkal? A pokud ano, tak co?
Prezident se v Pekingu setkal s Putinem, v Nankingu s místními čínskými oligarchy těsně spjatými s PPF a HomeCreditem (společnost Suning) a v Šanghaji s CEFC. Všechna tato setkání zapadají do širšího rámce podpory státně oligarchického kapitalismu.

Lidovky.cz: Jak velký význam má návštěva českého prezidenta pro Čínu a jak velký pro pana Kellnera, který je součástí delegace?
V Číně přispěje účast jediného prezidenta státu EU ke gloriole Si Ťin-pchinga před 19. sjezdem. Pro PPF a HomeCredit je součástí politického rituálu, který jim zajišťuje politickou podporu v jejich výnosném podnikání v Číně.

Lidovky.cz: Na podzim bude probíhat 19. stranický sjezd, může změna vedení strany nějak ovlivnit směřování Čínské lidové republiky směrem ke střední Evropě?
Na 19. sjezdu nedojde ke změně, ale k potvrzení současného vedení v čele se Si Ťin-pchingem. Tomu bude odpovídat personální obměna v Politbyru vynucená věkovým limitem jeho současných členů. Jedinou otázkou zůstává, zda se Si Ťin-pchingovi podaří prosadit kroky směřující k prolomení nepsaného pravidla o limitu dvou funkčních mandátů pro generálního tajemníka Strany, případně i ústavního limitu dvou období pro prezidenta (předsedu) ČLR.

Iniciativy Pás a Stezka

„Pás“ a „Stezka“ jsou dvě významné iniciativy Číny za účelem prohloubení reforem a otevírání se světu a rozvinutí diplomacie ve vztahu k sousedům.

Zdroj: Velvyslanectví ČLR

Lidovky.cz: Podle Vašeho názoru, bude mít obměna vedení nějaký dopad na politiku Pásu a stezky? A co je jejím cílem v Evropě?
Obměna Politbyra na 19. sjezdu dále prohloubí politiku Pásu a stezky jako politickou prioritu dominantního vůdce Si Ťin-pchinga. Jejím hlavním cílem v Evropě je podkopat euroatlantickou alianci a získat nejprve východní a posléze západní Evropu pro čínské pojetí globalizace jakožto politického, spíše než ekonomického procesu pod čínským vedením.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat