Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Floridy přistála čtyřčlenná amatérská posádka lodi Crew Dragon. Ve vesmíru strávila tři dny

Svět

  6:53
V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po třech dnech strávených na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti Space X podnikatele Elona Muska. Jejich kapsle SpaceX se spustila padákem do oceánu těsně před západem slunce v 1:08 SELČ nedaleko místa, kde jejich let o tři dny dříve začal.

Informovala o tom světové tiskové agentury. Je to první zcela amatérská posádka, která obletěla Zemi bez profesionálního astronauta.

Ve středu raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na oběžnou dráhu čtyřčlennou civilní posádkou. Šlo vůbec o první výpravu do kosmu bez profesionálního astronauta. Mise měla trvat čtyři dny a byla zaměřená na lékařský výzkum dopadů pobytu ve vesmíru na lidský organismus.

V kabině pojmenované Resilience (Odolnost) posádka v černobílých oblecích a s helmami dosáhla oběžné dráhy deset minut po startu. Z Floridy loď odstartovala ve středu ve 20:03 (dnes 02:03 SELČ). První stupeň rakety Falcon 9 následně po odpojení od horní poloviny lodě bezpečně přistál na plošině v Atlantském oceánu.

Zhruba tři hodiny po startu dosáhla kabina s posádkou finální výšky 585 kilometrů od zemského povrchu. Je to výš, než Zemi obíhá Mezinárodní vesmírná stanice i Hubbleův vesmírný dalekohled a zároveň je to podle SpaceX nejdál, kam se člověk vypravil od konce programu Apollo v roce 1972.

Loď Crew Dragon s rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu planetu oběhl každých 90 minut.

Vůdcem výpravy je 38letý miliardář Jared Isaacman. Tento zkušený soukromý pilot snil o své cestě do vesmíru a, jak říká, tento sen si chtěl splnit s tím, že poskytne další místa v lodi za peníze, jež budou věnovány na humanitární účely. Pomoc má jít Dětské výzkumné nemocnici St. Jude v tennesseeském Memphisu, která se zaměřuje na vážné nemoci dětí, zejména na leukémii a jiné druhy rakoviny.

Už v červenci zamířili k vesmíru dva jiní miliardáři, ale jednalo se jen o několikaminutové suborbitální lety. Nejprve letěl v lodi VSS Unity své firmy Virgin Galactic Richard Branson. O devět dnů později ho následoval Jeff Bezos díky raketě New Shepard a modulu New Step společnosti Blue Origin.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat