19. února 2010 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na znovuotevřeném letišti na Haiti přistál první linkový letoun

American Airlines - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy American Airlines - ilustrační foto. | foto: ČTK

PORT-AU-PRINCE V haitské metropoli dnes přistál první linkové letadlo od 12. ledna, kdy město a její okolí postihlo ničivé zemětřesení. Jak oznámila agentura AFP, byl to stroj americké společnosti American Airlines, který přiletěl z Miami.

Většinu cestujících tvořili Haiťané, kteří žijí ve Spojených státech a kteří se chtěli shledat s příbuznými.

"Dnes, 19. února, přistál první letoun společnosti American Airlines v západní části terminálu," potvrdil pro agenturu Reuters zástupce velitele leteckých sil USA generál Darryl Burke. Dodal také, že ještě před plánovaným přistáním "stavební inženýři terminály zkontrolovali, aby se ujistili, že jsou bezpečné".

Agentury napsaly, že při pojíždění po jediné přistávací a rozjezdové dráze letiště Toussaint-Louverture prý pilot letadla mával z okna haitskou vlajkou na přihlížející "diváky".

V nejbližší době by měly svůj letový řád do haitského hlavního města obnovit také společnosti Air Canada a Air France.

Letiště od zemětřesení sloužilo jen pro účely mezinárodní pomoci poničené zemi. Při zemětřesení, které si vyžádalo přes 220 tisíc obětí, utrpělo velké škody a byla poničena i kontrolní věž. Jeho zprovoznění vzali do rukou američtí vojáci, díky nimž se situace postupně zlepšila. V sobotu americký generál Douglas Fraser řekl, že kontrolu nad letištěm znovu pozvolna přebírá haitská vláda.

ČTK