18. února 2019 8:56, aktualizováno  16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli výbušným slovům Netanjahua o podílu Poláků na holokaustu se V4 v Izraeli sejde bez Polska

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož vláda oznámila rozpuštění... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož vláda oznámila rozpuštění... | foto: Reuters

VARŠAVA/PRAHA/BRATISLAVA/BRUSEL Kvůli výrokům nejvyšších izraelských představitelů zrušilo Polsko účast na summitu visegrádské čtyřky (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a Izraele v Jeruzalémě. S odkazem na vyjádření polského premiéra Mateusze Morawieckého to uvedla polská tisková agentura PAP.

 Výroky, které se týkaly holokaustu, Varšava považuje za protipolské. Podle českého premiéra Andreje Babiše se summit neuskuteční a místo něj budou jen bilaterální schůzky. Bratislava zase očekává, že se v Jeruzalémě uskuteční i společné setkání premiérů ČR, Maďarska a Slovenska.

Varšava požádala, aby se v pondělí v Bruselu na okraj jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie sešli šéfové diplomacií zemí V4. Český ministr Tomáš Petříček po tomto jednání uvedl, že věc je dvoustranným sporem mezi Polskem a Izraelem.

„Nakonec se dospělo k závěru, že summit V4 plus Izrael se odloží a bude uspořádán v průběhu českého předsednictví V4,“ uvedl. Přesný termín se podle něj bude domlouvat až po izraelských volbách, které se uskuteční v dubnu. „Pak bychom chtěli začít plánovat náhradní termín,“ dodal Petříček. Varšava podle něj žádala o čas, aby si s izraelskou stranou mohla sporná vyjádření vyjasnit tak, aby to vztahy nezatěžovalo.

Náhradní schůzka by mohla proběhnout ještě letos

Babiš řekl, že vrcholná schůzka visegrádských zemí s Izraelem by mohla být v náhradním termínu ve druhém pololetí letošního roku; nyní se uskuteční pouze bilaterální jednání mezi izraelskými představiteli a zbylými visegrádskými státy. Předseda slovenské vlády Peter Pellegrini již do Izraele odletěl a maďarský premiér Viktor Orbán svou cestu do Jeruzaléma v pondělí ráno také potvrdil. Hlavní část jeruzalémského summitu byla původně plánována na úterý.

Visegrádské čtyřce nyní předsedá Slovensko. Bratislava oznámila, že na žádost Polska se summit čtveřice středoevropských zemí s Izraelem přesouvá na druhé letošní pololetí. „Stane se tak na základě požadavku Polské republiky, která tak reaguje na aktuální vývoj vztahů mezi Izraelem a Polskem,“ uvedla mluvčí předsedy slovenské vlády Patrícia Macáková. Dodala, že premiéři Česka, Maďarska a Slovenska využijí návštěvu v Jeruzalémě kromě bilaterálních schůzek s izraelským kolegou také ke společnému setkání.

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a následně také úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.

Že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, to popřela izraelská velvyslankyně ve Varšavě i úřad izraelského premiéra. Svá slova relativizoval i sám Netanjahu, když řekl, že rozhodně neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali, ale že mu šlo pouze o individuální případy. V neděli a také v pondělí však premiérova slova potvrdil a ještě zesílil úřadující izraelský ministr zahraničí Kac, podle něhož je polský antisemitismus historickou skutečností.

Polský premiér Morawiecki výroky označil za nepřijatelné a rasistické. „Rozhodl jsem se zrušit dříve plánovanou návštěvu polské delegace na summitu zemí V4. Proto tam nepojede ani ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz,“ uvedl premiér, podle něhož Poláci za druhé světové války po Židech a Romech trpěli nejvíce ze všech národů.„Dějinnou pravdu nelze změnit. Mnoho Poláků kolaborovalo s nacisty a podílelo se na zabíjení Židů během holokaustu. (...) Antisemitismus byl Polákům vrozený před holokaustem, během něj i po něm,“ řekl v pondělí podle agentury Reuters v rozhlase Kac, jehož rodiče přežili hromadné vraždění Židů za druhé světové války. V nedělním rozhovoru v televizi Rešet 13, z něhož citoval list The Times of Israel, zase prohlásil, že Poláci „nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem“.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT ODBYTU - ČERPACÍ TECHNIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč