Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Naděje na Schengen žije

Svět

  9:26
BRUSEL/TAMPERE - Češi, Slováci a další nováčci v unii mají po včerejšku naději, že jim za rok odpadnou hraniční kontroly. Schůzka šéfů vnitra pětadvacítky na jihu Finska přinesla nečekané řešení, jak připojit nové země k takzvanému schengenskému systému, aniž by byla hotová nutná počítačová databáze.

Na hranicích s Rakouskem. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Právě skluzem v technické přípravě přitom Brusel vysvětloval, že není možné stihnout, aby se kontroly na hranicích nových států zrušily v říjnu 2007, jak bylo plánováno, a že realističtější je odklad do roku 2008, respektive 2009.

Portugalsko totiž navrhlo, aby se do doby, než bude databáze připravená, nováčci připojili ke stávajícímu schengenskému systému. Ten je jednodušší a nevyžaduje od států sdílení tolika policejních dat. Na výsledku to ale nic nemění: připojením k Schengenu by se zrušily hraniční přechody a Češi by mohli volně přecházet do okolních zemí, podobně jako to už dnes dělají Němci nebo Francouzi.

"Palma vítězství je ještě před námi, ale rozhodně jsme neprohráli," komentoval ministerskou debatu český velvyslanec při unii Jan Kohout, který zastupoval nepřítomného Ivana Langra. "Portugalci přišli s iniciativou, která pro nás může být řešením," dodal.

Portugalsko společně se Slovinskem a Finskem udělá analýzu, kolik by rozšíření stávajícího systému o postkomunistickou osmičku stálo a zda je to technicky možné. Odpověď by měli dát už začátkem října na další schůzce šéfů vnitra. Pokud bude kladná, technické překážky pro včasné zrušení hranic odpadnou. "Zůstaly by jen čistě politické a ty si nedovedu představit. Bylo by to veřejné přiznání, že rozšíření byla chyba," míní Kohout.

Podle Portugalců je technicky možné zvýšit kapacitu stávající databáze, aby se do ní vešly údaje z dalších osmi zemí. Naopak předchozí Evropská komise dlouho tvrdila, že to možné není, a hájila tím nutnost počkat na novou verzi Schengenu. Barrosův tým včera portugalský nápad ocenil.

"Jsme za to rádi," řekl mluvčí pro vnitro Friso Roscam-Abbing. "Můj dojem je, že využití stávající databáze bude možné," dodal. "Debata vyčistila vzduch, hledá se alternativní řešení. Politická vůle dodržet říjen 2007 tu je," dodal.

Ani on přitom přesně nevěděl, proč se za Středoevropany rozhodli bojovat právě Portugalci, kteří sami včera svůj nápad nekomentovali. "Portugalsko se vždycky o Schengen zajímalo a v druhé půli roku 2007 má předsednictví. Možná chce být státem, který nováčky přivítá v Schengenu," domnívá se Abbing.

Ještě před portugalským vstupem do debaty se nováčci včetně Česka pustili do ataku unie kvůli možnému odkladu Schengenu. Jejich vystoupení byla podle diplomatů na místě tvrdá, žádný stát ale nevystoupil s protiargumentem.
Autor: