Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Výbuch skladu v Karabachu má už 125 obětí, z oblasti prchají tisíce Arménů

Svět

  20:47aktualizováno  22:16
Nejméně 125 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Podle agentury Armenpress to v úterý uvedla arménská ministryně zdravotnictví Anahit Avanesjanová s tím, že těla obětí byla převezena do Arménie. Z Karabachu odešlo do Arménie už přes 28 tisíc lidí.

Ombudsman mezinárodně neuznané karabašské republiky Gegham Stepanjan ale podle serveru News.am sdělil, že do dnešních deseti hodin moskevského času (devíti hodin SELČ) byly známy informace o 68 obětech a 290 raněných.

Úřady Náhorního Karabachu upozornily, že v těchto obtížných podmínkách se lékaři ve právním středisku Stěpanakertu snaží zachraňovat životy zraněných. Někteří z nich byli přepraveni do Arménie. Stepanjan v úterý večer sdělil, že převezeno bylo 168 lidí. Ruský mírový kontingent podle něj přepravil 96 raněných vrtulníky, 72 lidí pak převezly sanitky.

Těla se budou teprve identifikovat, uvedla Avanesjanová. Podle dřívějšího oznámení jejího ministerstva oběti přepravují do Arménie vrtulníky. Stejně tak jsou do Jerevanu na léčení dopravováni zranění. Hospitalizováno jich v hlavním arménském městě bylo už 67. Většina z nich je ve vážném nebo kritickém stavu, sdělila Avanesjanová.

Úřady mezinárodně neuznaného Náhorního Karabachu předtím uvedly, že na místě výbuchu bylo nalezeno 13 těl a že dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici v situaci, kdy se lékaři v regionálním správním středisku Stěpanakertu v obtížných podmínkách snaží zachraňovat životy.

Největší výbuchy v Asii a zemích bývalého SSSR

  • 25. června 2017, Pákistán - Po explozi a následném požáru cisternového vozu s pohonnými hmotami, který havaroval u města Bahávalpur v pákistánské provincii Paňdžáb, zemřelo 219 lidí a šest desítek bylo zraněno. Zahynuli lidé, kteří se seběhli k havarované cisterně nabírat vytékající palivo.
  • 4. srpna 2020, Libanon - Mohutná exploze v přístavu v libanonské metropoli Bejrútu si vyžádala na 218 mrtvých a více než 6000 zraněných. Vybuchly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny. Jednalo se o třetí nejtragičtější explozi chemikálií v historii.
  • 12. srpna 2015, Čína - Dvě mohutné exploze nebezpečného materiálu otřásly čínským přístavním městem Tchien-ťin (při druhém výbuchu explodovalo 800 tun dusičnanu amonného). Zemřelo 173 lidí a přes 800 osob bylo zraněno.
  • 28. března 2011, Jemen - Při explozi v muniční továrně v provincii Abján na jihu Jemenu zemřelo 150 lidí a přes 80 dalších bylo zraněno.
  • 2. srpna 2014, Čína - Exploze v továrně na automobilové díly ve východočínském městě Kchun-šan si vyžádala 146 obětí a na 180 zraněných.
  • 25. září 2023, Ázerbájdžán - Nejméně 125 obětí si vyžádal výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu, který je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Neštěstí se přihodilo u silnice ze Stěpanakertu do města Askeran. Ombudsman mezinárodně neuznané karabašské republiky Gegham Stepanjan ale podle serveru News.am sdělil, že do dnešních 22:00 moskevského času (21:00 SELČ) byly známy informace o 68 obětech a 290 raněných

Náhorní Karabach čelil v posledních měsících faktické blokádě ze strany ázerbájdžánských sil a pohonné hmoty zde byly nedostatkovým zbožím. Výbuch proto zvýšil obavy místních obyvatel, zda budou moci oblast opustit, uvedla agentura AP.

Poradce ázerbájdžánského prezidenta Hikmet Hadžijev na sociální síti X uvedl, že nemocnice v Ázerbájdžánu jsou připraveny ošetřit oběti neštěstí. Ázerbájdžán podle něj rovněž poslal do oblasti léky na léčbu popálenin a další humanitární pomoc a umožnil Arménii vyslat do oblasti vrtulník letecké záchranné služby. Mimořádné povolení ošetřovat a evakuovat raněné Baku udělilo rovněž Červenému kříži.

Ázerbájdžán před týdnem zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Ve středu bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily obranné pozice arménských separatistů a karabašské úřady kapitulovaly. Z Náhorního Karabachu v důsledku toho odcházejí tisíce lidí, kteří mají strach z pronásledování a etnických čistek.

Do Arménie odešlo už přes 28 tisíc lidí

Z Náhorního Karabachu, který minulý týden ovládl Ázerbájdžán, odešlo do Arménie už přes 28 000 lidí, uvedly podle agentury AFP arménské úřady. Přes 3 200 z nich podle agentury Armenpress požádalo o pomoc se zajištěním ubytování. Další utečenci uvedli, že mají vlastní útočiště. Představitelka americké vládní agentury USAID Samantha Powerová označila situaci lidí v Náhorním Karabachu za hrůznou.

Exodus tisíců etnických Arménů začal poté, co se separatistické arménské síly v Karabachu minulý týden vzdaly ázerbájdžánskému vojsku. V oblasti obklopené ázerbájdžánským územím před začátkem nynějších událostí žilo asi 120 000 Arménů. Jejich vedení tvrdí, že lidé nyní mají strach z pronásledování a etnických čistek a nechtějí žít pod ázerbájdžánskou nadvládou.

Arménské úřady ještě dnes ráno hlásily, že hranici z Náhorního Karabachu překročilo 13 500 běženců. Do večera se pak počet utečenců zvýšil o dalších zhruba 15 000.

Zdroj blízký ázerbájdžánské vládě agentuře AFP řekl, že pracovníci bezpečnostních složek hledají mezi arménskými uprchlíky možné pachatele válečných zločinů. Baku podle něj hodlá udělit amnestii arménským bojovníkům, kteří složili zbraně.

„Ale ti, kteří se během válek v Karabachu dopustili válečných zločinů, nám musí být vydáni,“ uvedl tento zdroj s tím, že toto je také důvod, proč jsou muži v branném věku natáčeni kamerou na posledním kontrolním stanovišti před opuštěním oblasti.

Šéfka americké vládní humanitární agentury USAID Samantha Powerová dnes podle agentury Reuters při návštěvě Arménie prohlásila, že Spojené státy poskytnou humanitární pomoc 11,5 milionu dolarů (265 milionů korun). Je podle ní „naprosto zásadní“, aby byl nezávislým pozorovatelům a humanitárním organizacím umožněn přístup k obyvatelům Náhorního Karabachu. Situaci v regionu označila za hrůznou. USA budou podle ní nadále stát při Arménii.

Zvýšit humanitární fond pro obyvatele Náhorního Karabachu na pět milionů eur (122 milionů korun) dnes přislíbila také Evropská unie. V prohlášení uvedla, že v regionu je nedostatek potravin a elektrické energie. Pomoc bude distribuována prostřednictvím Červeného kříže.

EU v úterý zprostředkovala jednání mezi šéfem arménské bezpečnostní rady Armenem Grigorjanem a poradcem ázerbájdžánského prezidenta pro zahraniční politiku Hikmetem Hadžijevem. Za EU se setkání podle zveřejněného prohlášení zúčastnil mimo jiné předseda Evropské rady Charles Michel. EU při jednání podtrhla, že je nezbytné, aby do Národního Karabachu mohla proudit mezinárodní pomoc, a vyzvala také k transparentnosti. Baku by podle EU mělo představit podrobnější vizi ohledně budoucnosti karabašských Arménů v oblasti, kterou nově ovládl Ázerbájdžán.

Hadžijev podle Reuters na jednání popřel spekulace, že by Baku plánovalo vojenskou akcí vytvořit koridor vedoucího do ázerbájdžánské oblasti Nachičevanu, která je oddělena od zbytku ázerbájdžánského území. Takový koridor by musel vést přes Arménii.

Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale za podpory Jerevanu ho i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s regionem i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi 2 000 vojáků v roli mírových sil. Zejména válku v 90. letech poznamenaly četné masakry civilistů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!