11. listopadu 2013 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nahý aktivista se přibil za genitálie k dlažbě Rudého náměstí

Happening Pjotra Pavlenského na moskevském Ruském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Happening Pjotra Pavlenského na moskevském Ruském náměstí. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský konceptuální umělec a politický aktivista Pjotr Pavlenskij se v neděli přibil za genitálie k dlažbě moskevského Rudého náměstí. Šokující performancí chtěl varovat před apatií v ruské společnosti a transformací Ruska v policejní stát, informoval server Newsru.com.

"Nahý umělec, který shlíží na svá varlata přibitá k dlažbě, je metaforou pro apatii, politickou lhostejnost a fatalismus ruské společnosti," uvedl Pjotr Pavlenskij ve svém prohlášení pro média. Dodal, že pokud se Rusové neproberou, hrozí, že brzy budou žít v policejním státě.

Performanci nazvanou příznačně "Fixace" zahájil Pavlenskij krátce po nedělním odpoledni. Na dlažbě Rudého náměstí strávil přibližně hodinu, zatímco ho míjeli šokovaní kolemjdoucí. Jeden z nich nahého umělce dokonce natočil (na video se můžete podívat na serveru Grani.ru ZDE). Poté zakročili policisté, kteří Pavlenského zahalili, vyprostili a odvezli do nemocnice. Tam byl ošetřen na pohotovostním oddělení, hospitalizaci odmítl.

Z nemocnice byl Pavlenskij převezen k výslechu na nejbližší policejní stanici. Vyšetřovatelé jeho čin kvalifikovali jako přestupek, za který umělci hrozí dva týdny vězení, uvedl server Newsru.com.

Devětadvacetiletý Pavlenskij je absolventem petrohradské Umělecko-průmyslové akademie. Není to poprvé, kdy svým uměním burcoval ruskou společnost. V loňském roce si sešil ústa režnou nití a postavil se před petrohradskou Katedrálu Panny Marie Kazaňské; chtěl tak upozornit na kauzu Pussy Riot. Policie přivolala na místo sanitku a Pavlenskij byl odvezen na psychiatrii, lékař však umělce prohlásil za duševně zdravého a propustil jej. Performanci "Šev" Pavlenskij posléze vysvětlilnásledovně: "Chtěl jsem názorně ukázat pozici umělce v současném Rusku: zákaz publicity. Je mi zle ze zastrašování společnosti, z masové paranoie, které vidím všude, kam se podívám."

V letošním květnu se, rovněž nahý a v embryonální poloze, nechal v rámci performance "Mršina" zabalit do ostnatého drátu a ulehl před budovu petrohradského Parlamentu. Na podněty okolí nereagoval, dokud nezasáhla policie a z drátěného vězení jej nevystříhala nůžkami na plech. "Lidské tělo je nahé jako mršina, není na něm nic jiného než ostnatý drát, který mimochodem původně sloužil k ochraně dobytka. Ruské zákony jsou jak ten drát, drží lidi v ohradách: všechny ty perzekuce politických aktivistů a vládní represe (...) slouží k tomu, aby z lidí vytvořily zbabělý a pečlivě hlídaný dobytek, který umí pouze konzumovat, pracovat a rozmnožovat se," uvedl Pavlenskij.  

mslMagdalena Slezáková

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.