Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

„S*áč Secundinus.“ Archeologové odkryli ve Velké Británii 1700 let starou nadávku i s oplzlým symbolem

Kámen se starověkým sprostým graffiti objevili výzkumníci na nalezišti Vindolanda ve Velké Británii. (19. května 2022) foto: Profimedia.cz

Nečekaný obrázek objevili výzkumníci minulý týden u Hadriánova valu ve Velké Británii. Na kameni starém přibližně 1700 let byl vyrytý obrys penisu doplněný o sprostou nadávku směřovanou člověku jménem Secundinus. „Nepochybuji, že Secundinus by z toho nebyl nadšený,“ komentoval nález šéf terénního výzkumu Andrew Birley.
  18:02

Nález překvapil archeology na nalezišti u pevnosti Vindolanda poblíž městečka Northumberland. Tam se zkoumají především vykopávky z doby kdy v těchto místech římská armáda stavěla kamenné a hliněné hraniční opevnění, jež mělo zajišťovat ochranu před nájezdy severních kmenů ze Skotska.

Kámen s rytinou penisu a sprosté nadávky objevil 19. května bývalý biochemik Dylan Herbert, který na nalezišti působil jako dobrovolník teprve dva týdny. Na svých stránkách o tom informovala nadace Vindolanda.

„Odklízel jsem nějaké sutiny a upřímně řečeno se mi tento kámen pletl pod ruce. Byl jsem rád, když mi řekli, že ho můžu vyndat z příkopu. Zezadu vypadal stejně jako všechny ostatní, normální kámen, ale když jsem ho otočil, vylekalo mě, že tam vidím jasná písmena. Až poté, co jsme odstranily veškeré bahno, tak jsem si v plném rozsahu uvědomil, co jsem objevil. A byl jsem nadšený,“ řekl ke svému nálezu Herbert.

Kámen, na kterém stojí nápis „S**č Secundinus (SECVNDINVS CACOR)“, je asi 40 centimetrů široký a 15 centimetrů vysoký. Odborníci uvádějí, že zobrazení mužského přirození má přidávat na váze zmíněné nadávce.

Šéf terénního výzkumu a ředitel nadace Vindolanda Andrew Birley pro BBC uvedl, že objev přímé zprávy z minulosti je vždycky velkou událostí, ale nad touto „jsme opravdu pozvedli obočí“. „Autor měl se Secundinem zjevně zásadní problém a měl dostatek sebevědomí na to, aby své vnitřní pohnutky projevil veřejně na kameni,“ řekl Andrew Birley.

Podle nadace Vindolanda symbol penisu v prostředí starého Říma často znázorňuje štěstí a plodnost a obecně ho lze považovat spíše za pozitivní znak. Avšak v tomto případě si autor nápisu tento symbol očividně vyložil po svém.

Nadace, která terénní práce v oblasti kolem pevnosti Vindolanda vede, není vzhledem k téměř stoletému výzkumu překvapena, kolik zobrazení mužských penisů se tu již našlo. Tento nový přírůstek totiž zvedá počet nálezů s podobnými rytinami už na 13.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: