Letadlo s Pelosiovou ve středu odpoledne SELČ odletělo z letiště v Tchaj-peji, uvedlo tchajwanské ministerstvo zahraničí. Pelosiová opustila Tchaj-wan po méně než 24 hodinách a pokračovala ve své cestě po Asii. Její další zastávkou je Jižní Korea.
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů se ve středu při krátké návštěvě Tchaj-wanu sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Její příjezd, který byl symbolickým vyjádřením podpory demokratickému Tchaj-wanu, vyvolal velmi ostrou odmítavou reakci Pekingu. Cchaj Jing-wen Pelosiové poděkovala za pevnou podporu.
Čína, jež považuje ostrov za svou součást, mezitím na Tchaj-wan uvalila s platností od středy ekonomické sankce – přerušila dodávky písku a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby. Dvěma tchajwanským nadacím také Čína již neumožní finančně spolupracovat se společnostmi a jednotlivci v pevninské Číně, konkrétně jde o Tchajwanskou nadaci pro demokracii a Tchajwanský fond pro mezinárodní spolupráci a rozvoj.
„Tchaj-wan je jednou z nejsvobodnějších společností na světě,“ prohlásila Pelosiová v parlamentu. Při setkání s tchajwanskou prezidentkou pak zdůraznila, že Spojené státy Tchaj-wan neopustí.
„Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti,“ prohlásila Cchaj Jing-wen. „Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost,“ dodala.
K návštěvě Pelosiové se vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj se jedná o záměrný pokus dráždit Čínu. „Nevidím žádný jiný důvod, proč vytvořit takovou mrzutost, a to z ničeho nic,“ řekl Lavrov na návštěvě Myanmaru.
V reakci na návštěvu Pelosiové si Čína předvolala amerického velvyslance v Pekingu Nicholase Burnse, aby mu vyjádřila svůj „silný protest“ a varovala USA, že „zaplatí cenu za své vlastní chyby“.
„Jde o nehorázný krok a jeho následky jsou extrémně vážné,“ řekl čínský viceministr zahraničí, který Washington vyzval k přijetí „praktických opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu“.
Kromě politických činitelů se podle stanice BBC Pelosiová sešla i se zástupci občanské společnosti, konkrétně třemi prominentními prodemokratickými aktivisty, a zástupci z byznysu, především s Markem Liouem, předsedou největšího tchajwanského výrobce polovodičových čipů TSMC.
BBC uvedla, že partnerství s tchajwanskou firmou TSMC pomůže USA obnovit narušený řetězec dodávek čipů, které využívají mimo jiné i v armádním průmyslu. Nový americký zákon týkající se investic do počítačových čipů označila Pelosiová za příležitost pro další partnerství.
Tchajwanské ministerstvo obrany ve středu prohlásilo, že avizovaná čínská vojenská cvičení v okolí ostrova jsou „snahou o zničení regionálního míru a stability“. „Tchaj-wan je ve zvýšené pohotovosti a na cvičení zareaguje včasně a vhodně,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva obrany.
Pelosiová na Tchaj-wan přiletěla v úterý v odpoledních hodinách. Čína na přistání reagovala mimo jiné oznámením několikadenních vojenských cvičení s ostrou střelbou v šesti různých oblastech v okolí ostrova.