Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napětí narůstá. Při střetech v Jeruzalémě bylo zraněno nejméně 200 Palestinců a šest policistů

Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování... | foto: Reuters

JERUZALÉM Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při střetech, které se odehrály v noci na sobotu u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech.

K uklidnění situace Izrael vyzvala Evropská unie a Rusko, zatímco Turecko tuto blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury. Policie proti demonstraci zasáhla i v sobotu.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Izraelská policie v sobotu večer v centru Jeruzaléma zasáhla za použití vodního děla proti demonstraci Palestinců proti nucenému vystěhování z východní části města. Dva demonstranti potřebovali podle lékařů po zásahu ošetření. Policie ohlásila jednoho zraněného ve svých řadách a několik lidí zatkla. Příslušníci bezpečnostích sil také zadrželi na cestě do Jeruzaléma přes deset autobusů. Podle cestujících jim chtěli znemožnit účast na modlitbách u mešity Al-Aksá.

Při střetech v Jeruzalémě bylo zraněno nejméně 163 lidí.
Zraněné bylo nejméně šest policistů.

V pátek večer u mešity rovněž propuklo násilí, když izraelská policie na místě posílila nasazení v době večerních modliteb. Věřící směrem k policii házeli židle, boty a kamení, načež policie začala střílet gumovými projektily, použila slzný plyn a zábleskové granáty.

Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že kvůli zraněním bylo hospitalizováno 88 lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zranily 83 lidí gumové projektily, přičemž dva lidé byli zasaženi do oka, dva mají vážná poranění hlavy a dva zlomené čelisti. Izraelská policie informovala o 17 zraněných členech, z nichž je polovina v lékařské péči v nemocnici.

„Na všechny násilné nepokoje, výtržnosti a útoky na naše síly tvrdě odpovíme,“ uvedla policie v prohlášení v noci na sobotu.

Izraelské bezpečnostní složky své jednotky v Jeruzalémě posílily, protože očekávaly problémy po poledních muslimských modlitbách. Na poslední pátek postního měsíce ramadánu bývá na modlitbách obrovská účast a na Chrámové hoře, kde stojí i mešita Al-Aksá, se tentokrát sešlo kolem 70.000 věřících.

„Násilí a jeho podněcování je nepřijatelné... Evropská unie vyzývá izraelské úřady, aby okamžitě jednaly a napětí v Jeruzalémě zmírnily,“ uvedl dnes mluvčí šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella. Znepokojení nad situací v izraelské metropoli už v pátek vyjádřilo americké ministerstvo zahraničí.

„V Moskvě ten vývoj pozorujeme se znepokojením,“ citovala agentura AFP prohlášení ruské diplomacie. Ta všechny účastníky konfliktu vyzvala, aby podnikli kroky k uklidnění situace.

„Útoky na nevinné lidi, kteří se modlí, jsou jasným terorem,“ uvedl tiskový mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun. „Takové útoky na Palestince jsou proti těm nejzákladnějším lidským právům,“ dodal.

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) odsoudily plány na vystěhování desítek Palestinců, do jejichž domovů se mají nastěhovat židovští osadníci. O případu nyní rozhoduje soud.

„Saúdská Arábie odmítá plány Izraele i opatření na vystěhování desítek Palestinců z jejich jeruzalémských domovů a snahu vnutit jim izraelskou svrchovanost,“ uvedlo saúdské ministerstvo zahraničí. SAE, které s Izraelem loni normalizovaly vztahy, odsoudily i násilí v hlavním městě.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....