Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Napětí narůstá. Při střetech v Jeruzalémě bylo zraněno nejméně 200 Palestinců a šest policistů

Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě. foto: Reuters

JERUZALÉM - Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při střetech, které se odehrály v noci na sobotu u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech.
  7:19aktualizováno  22:57

K uklidnění situace Izrael vyzvala Evropská unie a Rusko, zatímco Turecko tuto blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury. Policie proti demonstraci zasáhla i v sobotu.

Palestinci k volbám zatím nepůjdou. V otázce Jeruzaléma nejsou možné žádné kompromisy, oznámila hlava státu Abbás

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Izraelská policie v sobotu večer v centru Jeruzaléma zasáhla za použití vodního děla proti demonstraci Palestinců proti nucenému vystěhování z východní části města. Dva demonstranti potřebovali podle lékařů po zásahu ošetření. Policie ohlásila jednoho zraněného ve svých řadách a několik lidí zatkla. Příslušníci bezpečnostích sil také zadrželi na cestě do Jeruzaléma přes deset autobusů. Podle cestujících jim chtěli znemožnit účast na modlitbách u mešity Al-Aksá.

Při střetech v Jeruzalémě bylo zraněno nejméně 163 lidí.
Zraněné bylo nejméně šest policistů.

V pátek večer u mešity rovněž propuklo násilí, když izraelská policie na místě posílila nasazení v době večerních modliteb. Věřící směrem k policii házeli židle, boty a kamení, načež policie začala střílet gumovými projektily, použila slzný plyn a zábleskové granáty.

Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že kvůli zraněním bylo hospitalizováno 88 lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zranily 83 lidí gumové projektily, přičemž dva lidé byli zasaženi do oka, dva mají vážná poranění hlavy a dva zlomené čelisti. Izraelská policie informovala o 17 zraněných členech, z nichž je polovina v lékařské péči v nemocnici.

„Na všechny násilné nepokoje, výtržnosti a útoky na naše síly tvrdě odpovíme,“ uvedla policie v prohlášení v noci na sobotu.

Izraelské bezpečnostní složky své jednotky v Jeruzalémě posílily, protože očekávaly problémy po poledních muslimských modlitbách. Na poslední pátek postního měsíce ramadánu bývá na modlitbách obrovská účast a na Chrámové hoře, kde stojí i mešita Al-Aksá, se tentokrát sešlo kolem 70.000 věřících.

„Násilí a jeho podněcování je nepřijatelné... Evropská unie vyzývá izraelské úřady, aby okamžitě jednaly a napětí v Jeruzalémě zmírnily,“ uvedl dnes mluvčí šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella. Znepokojení nad situací v izraelské metropoli už v pátek vyjádřilo americké ministerstvo zahraničí.

„V Moskvě ten vývoj pozorujeme se znepokojením,“ citovala agentura AFP prohlášení ruské diplomacie. Ta všechny účastníky konfliktu vyzvala, aby podnikli kroky k uklidnění situace.

„Útoky na nevinné lidi, kteří se modlí, jsou jasným terorem,“ uvedl tiskový mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun. „Takové útoky na Palestince jsou proti těm nejzákladnějším lidským právům,“ dodal.

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) odsoudily plány na vystěhování desítek Palestinců, do jejichž domovů se mají nastěhovat židovští osadníci. O případu nyní rozhoduje soud.

„Saúdská Arábie odmítá plány Izraele i opatření na vystěhování desítek Palestinců z jejich jeruzalémských domovů a snahu vnutit jim izraelskou svrchovanost,“ uvedlo saúdské ministerstvo zahraničí. SAE, které s Izraelem loni normalizovaly vztahy, odsoudily i násilí v hlavním městě.

Autor:
Témata: Izrael, Palestina

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Mohlo by vás zajímat