Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Mexický narkobaron Guzmán dostal v USA doživotí. Jeho kriminální síť přepravila drogy za 14 miliard dolarů

Svět

  16:44aktualizováno  17:20
New York - Soud ve Spojených státech ve středu podle očekávání poslal mexického narkobarona Joaquína Guzmána na doživotí do vězení. Porota ho již v únoru uznala vinného z pašování drog ve velkém měřítku. Guzmán, jemuž se přezdívá Prcek kvůli nevelkému vzrůstu a kterého Mexiko do USA vydalo v lednu 2017, se stal patrně nejznámějším narkobaronem na světě po roce 1993, kdy policie v kolumbijském Medellínu zastřelila Kolumbijce Pabla Escobara.

Joaquina Guzmána, šéfa obávaného drogového kartelu Sinaloa, přezdívaného Prcek, vydalo Mexiko do USA. foto: Reuters

Newyorský soudce Brian Cogan k doživotnímu trestu uložil Guzmánovi ještě dalších 30 let vězení. V jednom z největších drogových procesů v historii USA byl shledán vinným ve všech deseti bodech obžaloby, mimo jiné z pašování kokainu, heroinu či marihuany v řádech tun nebo z plánování několika vražd.

Mexický narkobaron Guzmán chce mít vlastní módní značku El Chapo

Podle americké prokuratury Guzmán stál za rozsáhlou kriminální sítí, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila z Kolumbie do USA a do Kanady na 200 tun drog v hodnotě asi 14 miliard dolarů. Magazín Forbes ho kdysi zařadil na seznam nejbohatších lidí světa. Guzmánovu do značné míry legendární pověst přiživily dva dramatické útěky z mexických žalářů a také jeho image Robina Hooda, kterou si pěstoval mezi chudým obyvatelstvem mexického státu Sinaloa.

Guzmán se snažil utéct stokou.
Fotografie časopisu Rolling Stone herce Seana Penna s mexickým drogovým bossem...

Guzmán, který se podle právníků chystá proti verdiktu odvolat, si před vynesením trestu stěžoval na podmínky v americké vazbě. Své věznění označil za psychologické, emoční a mentální mučení 24 hodin denně a prohlásil, že čelil krutému a nelidskému zacházení.

Agentura Reuters poznamenala, že Guzmán je zadržován na samotce a že věznice má podobu pevnosti. Narkobaron si během procesu snažil vymoci, aby mu soud poskytl delší vycházky na střechu káznice, kde mohou trestanci sportovat. To ale soud zamítl z obav, že by prodloužení času na cvičení mohl zneužít k útěku.

Výběr informací o kauze mexického narkobarona Joaquína Guzmána (62)

  • Joaquín Guzmán, jemuž se kvůli nevelkému vzrůstu (měří 168 cm) přezdívá El Chapo (Prcek), se stal patrně nejznámějším narkobaronem na světě poté, co v roce 1993 policie zastřelila Kolumbijce Pabla Escobara. Guzmánovu legendu přiživily dva dramatické útěky z mexických žalářů a také jeho image Robina Hooda, kterou si pěstoval mezi chudým obyvatelstvem státu Sinaloa.
  • Ve Spojených státech, kam byl vydán z Mexika, je Guzmán podle prokuratury zodpovědný za existenci rozsáhlé kriminální sítě, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila a distribuovala na 200 tun drog v hodnotě asi 14 miliard dolarů (dnes asi 319 miliard Kč) z Kolumbie do USA a Kanady. Kromě pašování drog byl usvědčen z členství ve zločinecké organizaci, držení střelných zbraní a praní špinavých peněz. Letos v únoru mu byla prokázána vina ve všech deseti bodech obžaloby a dnes go soud v New Yorku odsoudil na doživotí.
  • Guzmán se narodil 4. dubna 1957 ve městě Badiraguato ve státě Sinaloa do chudé rodiny. V dětství prodával pomeranče, mák a pak marihuanu. Později přešel k pašování drog a k organizovanému zločinu.
  • V 70. letech pašoval drogy pro drogového bosse Héctora Luise Palmu Salazara přezdívaného El Güero (Blonďák). V 80. letech pracoval pro kartel Guadalajara, který pašoval kokain z Kolumbie. V roce 1989 založil spolu se Salazarem kartel Sinaloa, který se zaměřil především na pašování kokainu do USA. Narkotika se do USA dostávala nejčastěji přes tunely pod společnou hranicí s Mexikem.
  • Guzmán se na pozici nejmocnějšího drogového bosse Mexika vypracoval i díky uplácení vlivných politiků a díky tomu, že odstraňoval své nepřátele. Podle jednoho ze svědků v procesu s Guzmánem přijal v roce 2012 úplatek 100 milionů dolarů i bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Podle jiného svědka a člena kartelu Jesúse Zambady Garcíi uplácel Guzmán i dalšího bývalého mexického prezidenta Felipeho Calderóna a současnou hlavu státu Andrése Manuela Lópeze Obradora či mexickou armádu.
  • Poprvé byl Guzmán zatčen v roce 1993 v Guatemale a odsouzen na 20 let vězení za vraždu a pašování drog. O osm let později se mu podařilo uprchnout z jednoho z nejstřeženějších mexických vězení Puente Grande ve státě Jalisco. Podle vyšetřovatelů se ukryl v koši na špinavé prádlo, který jeho komplic vyvezl z vězení. Jeho jméno pak figurovalo na seznamu nejhledanějších drogových zločinců, který vede americký protidrogový úřad DEA. Za Guzmánovo dopadení nabízely Spojené státy odměnu pět milionů dolarů (dnes asi 114 milionů Kč), Mexičané 30 milionů pesos (dnes asi 36 milionů Kč). Po rozsáhlé pátrací akci byl zadržen v únoru 2014 v tichomořském letovisku Mazatlán a až do svého dopadení se pohyboval mezi různými úkryty v horách Sinaloy, střežen soukromou armádou.
  • V červenci 2015 Guzmán uprchl důmyslně vybudovaným 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který vedl ze sprchy v jeho cele v přísně střežené mexické věznici Altiplano do rozestavěného domu v polích. Vedení věznice o Guzmánově plánu podle některých teorií vědělo, přesto proti němu nezasáhlo. V souvislosti s Guzmánovým útěkem bylo zatčeno asi 20 lidí. Znovu dopaden byl Guzmán v lednu 2016 v domě ve městě Los Mochis. Při zásahu se strhla přestřelka, při které bylo zabito pět lidí a na místě byl nalezen i velký zbrojní arzenál, včetně raketometu, a také dvě obrněná vozidla. Generální prokurátorka Arely Gómezová uvedla, že se Guzmána povedlo úřadům vystopovat mimo jiné proto, že natáčel autobiografický film.
  • Guzmán byl v lednu 2017 vydán do USA. Už ve vazbě byl pečlivě střežen ve speciální sekci manhattanské věznice známé jako Malé Gitmo - podle přezdívky amerického vězení pro teroristy na kubánském Guantánamu. Při Guzmánově převozu k brooklynskému soudu byl vždy uzavřen most přes East River, konvoj doprovázeli příslušníci zásahového komanda SWAT a okolí monitorovaly vrtulníky. V soudní síni nesměl z bezpečnostních důvodů ani obejmout svoji manželku, bývalou královnu krásy Emmu Coronelovou.
  • Odhady toho, kolik peněz drogy Guzmánovi vynesly, se liší. V roce 2009 ho magazín Forbes zařadil na seznam nejbohatších lidí světa s majetkem kolem jedné miliardy dolarů (dnes téměř 23 miliard Kč). O rok později ho ale ze seznamu stáhl s odůvodněním, že je obtížné jeho majetek odhadnout. Kartel Sinaloa podle médií nepřestává prosperovat ani po Guzmánově zatčení, neboť stále disponuje sítí mezinárodních kontaktů, díky nimž může přesouvat kolumbijský kokain do Kamerunu či posílat mexické "kuchaře" metamfetaminu do Malajsie.
  • O Guzmánově životním příběhu vypráví americký seriál El Chapo (2017), Guzmánova postava se vyskytuje také v televizním seriálu Narcos: Mexico. Kartel Sinaloa se zase stal předlohou pro oscarový film Traffic - Nadvláda gangů z roku 2000.
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...