Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Násilné protesty ve Francii sílí

Svět

  19:45
PAŘÍŽ - V pařížských ulicích znovu sílí napětí. Do protestů proti vládnímu plánu boje s nezaměstnaností se stále častěji zapojují lidé z problematických předměstí, která byla dějištěm velkých nepokojů na podzim.

Násilnosti ve Francii foto: ČTK

I metody protestující mládeže se však radikalizují, jak o tom svědčí dnešní zablokování přístupových cest do západofrancouzského města Poitiers. Intenzita střetu mezi vládou a kritiky plánu stále víc znepokojuje a rozděluje i samotný vládní tábor.

Během protestů proti nově zaváděné "smlouvě prvního zaměstnání" (CPE) byly v posledních dnech vydrancovány některé obchody v Paříži a v Rennes, v mnoha městech byly poničeny výlohy, poškozena nebo i zapálena auta a byly i případy oloupení, jejichž obětí se stali i účastníci protestů nebo novináři.

Od soboty je po střetu s policií v Paříži stále v kómatu jeden odborář. Tlak na vládu možná zvýší i úmrtí jednoho studenta ve Štrasburku, třebaže jeho skon podle školy nikdo nezavinil. Mladík z dosud neznámých důvodů náhle ztratil vědomí při klidné protestní akci "sit-in" na půdě univerzity. 

Policie podle dnešního listu Le Figaro soudí, že protestů využívají skupinky mladých lidí, kteří byli protagonisty podzimních násilností na předměstích a kteří s vlastním protestním hnutím nemají nic společného.

Účastníky incidentů z posledních dnů byli "z jedné třetiny darebáci z předměstí, zbytek levičáci", citoval list anonymní policejní zdroj. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy v rozhovoru pro týdeník Paris Match řekl, že je nebezpečí, že vření mezi studenty vzkřísí nepokoje na předměstích, kde je situace stále velmi napjatá. Při tehdejší vlně násilí shořely po celé
Francii tisíce aut a objektů.

Demonstranti byli vybaveni pálkami a kladivy
Násilnosti provázely čtvrteční i sobotní protesty v Paříži i v dalších městech a zároveň se zvýšil počet incidentů na pařížských předměstích, zvlášť v departementu Seine-Saint-Denis, kde vypukly loňské nepokoje. Podle tiskových zpráv se mezi protestující studenty mísí skupiny výtržníků vyzbrojených baseballovými pálkami a kladivy.

List Le Parisien dnes také oznámil, že v posledních čtyřech dnech bylo napadeno pět jeho novinářů, kteří kryli protestní akce. Většina přišla o fotoaparáty, někteří, včetně jedné ženy, byli zbiti. Přístupové cesty do Poitiers dnes zablokovalo asi tisíc mladých lidí, kteří na nich postavili zátarasy. Ty policie odstranila až po několika hodinách, aniž někoho zadržela.

Na protest proti CPE je stále zablokováno několik desítek univerzit a několik set lyceí. Velké studentské protestní akce se chystají na čtvrtek a stávky a manifestace odborářů a studentů na úterý. Po odborech železničářů a pařížských dopraváků dnes ohlásily na úterý stávku i odbory letecké společnosti Air France.

Premiér odstoupení od reformy vylučuje
"Smlouva prvního zaměstnání" má podle vládních představ usnadnit přijímání nových pracovních sil, ovšem za cenu snadnějšího propuštění. Budou ji moci uzavírat lidé do 26 let. Předpokládá se v ní dvouletá zkušební doba, během níž bude možné propustit zaměstnance bez udání důvodu. Premiér Dominique de Villepin, který tuto normu prosadil, v úterý večer před poslanci a senátory vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) znovu vyloučil možnost od ní ustoupit.

Strana oficiálně premiéra podporuje, ale množí se v ní názory, že by měl vzhledem k rozsahu protestů projevit větší pružnost, aby na to UMP nedoplatil v prezidentských a parlamentních volbách v příštím roce.

Televize LCI citovala některé nejmenované účastníky schůzky, kteří označovali Villepina za "kapitána Titaniku", který vede stranu ke zkáze. Otevřené výhrady vyslovil bývalý ministr zahraničí Hervé de Charette, někteří další žádají, aby zasáhl prezident Jacques Chirac. Znepokojeno je především křídlo kolem ministra vnitra Sarkozyho, který je zároveň předsedou strany UMP. Nynější konflikt totiž může poškodit Sarkozyho prezidentské ambice.

Tisk spekuloval, že Sarkozy by kvůli tomu mohl odejít z vlády. V rozhovoru pro Paris Match to ministr vyloučil i pro případ, že by se situace ještě zhoršila s tím, že není "oportunista". Zároveň se však poněkud distancoval od neústupného premiéra, když řekl, že CPE by se měla vyzkoušet na šest měsíců a pak zhodnotit spolu s odboráři a se studenty.

"Projevuji solidaritu, i když jsem jiný," zdůraznil Sarkozy.

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat