Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO: Libyjská opozice je i Hizballáh a Al-Káida

Stoupenci libyjské opozice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenci libyjské opozice | foto: Reuters

WASHINGTON Mezi povstaleckými silami bojujícími v Libyi proti režimu tamního vůdce Muammara Kaddáfího jsou "náznaky" přítomnosti militantního hnutí Hizballáh a teroristické sítě Al-Káida. Podle agentury Reuters to řekl vrchní velitel sil Severoatlantické aliance americký admirál James Stavridis. Detailní obrázek libyjské opozice prý k dispozici zatím nemá.


"Velmi podrobně prověřujeme složení těchto opozičních sil a také osobnosti, které jsou jejich vůdci," řekl Stavridis v americkém Senátu. I když vůdcové opozice prý podle všeho vypadají jako "odpovědní muži a ženy", zpravodajci viděli "známky přítomnosti Al-Káidy a Hizballáhu", podotkl. Upozornil však, že v této chvíli nemá k dispozici dostatečně detailní materiál, aby mohl říct, zda má Al-Káida nebo jiná teroristická organizace v libyjských opozičních silách zastoupení.

Přehledná infografika


Kaddáfího jednotky více než týden po zahájení vojenských operací
mezinárodní koalice v Libyi zvrátily rychlý postup libyjských povstalců na západ.

Rezoluce 1973

- týká především zajištění bezpečnosti libyjských civilistů, o nichž se má za to, že je ohrožují akce ozbrojených sil Muammara Kaddáfího

Budoucností Libye a dalším Kaddáfího osudem se zabývá koaliční schůzka v Londýně. Mezinárodní koalice se dohodla, že vojenské akce v Libyi budou pokračovat, dokud Kaddáfí nesplní požadavky rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1973. Bylo také dohodnuto vytvoření kontaktní skupiny, která bude koordinovat politické iniciativy ohledně Libye. K prvnímu jednání se skupina sejde v nejbližší možné době v Kataru.

Schůzky se zúčastnili generální tajemník OSN Pan Ki-mun, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a představitelé asi 40 zemí, mezi nimi i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Agentura AP označila dohodu o vytvoření kontaktní skupiny za jediný výsledek jednání.


Stavridis podle Reuters upozornil, že Kaddáfího odchod je pravděpodobnější, pokud proti němu bude vyvinut tlak všemi vojenskými prostředky.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.