3. dubna 2009 8:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO obelhalo Rusy, tvrdí Gorbačov

MOSKVA/PRAHA „Západ nedodržel slovo, které mi dal,“ tvrdí dnes poslední vůdce někdejšího sovětského impéria Michail Gorbačov. Rozšíření Severoatlantické aliance na východ je podle exprezidenta porušením ústního slibu, který mu prý osobně dali lídři západních zemí v době, kdy se rozpadal Sovětský svaz.

Muž, který je symbolem pádu železné opony, dokonce vyslovil v rozhovoru pro televizi Deutsche Welle domněnku: „Možná si mnuli ruce, jak se radovali, že se jim tak pěkně podařilo obelhat Rusy.“
 
Nejvyšší představitelé USA a Německa, které se v roce 1990 sjednocovalo, se prý tehdy zavázali nejen k tomu, že NATO nebude postupovat na východ, ale především slíbili, že se jeho členy nestanou postsovětské republiky. Právě díky tomuto slibu se vedení komunistické velmoci rozhodlo „uvolnit“ obsazená území v Evropě.

Ostatně, jak tvrdí Gorbačov, o sjednocení Německa se mezi sovětskými nejvyššími představiteli hovořilo již od 80. let. Nikdo ale prý nevěřil, že se tak stane dříve než v 21. století.

„Historie dává ráda za vyučenou přemoudřelým,“ konstatoval Gorbačov. Obrovskou lítost vyslovil nad tím, že se Východu a Západu nepodařilo spřátelit se, jak si to prý přál i bývalý německý kancléř Helmut Kohl. Naopak NATO zahájilo expanzi na východ.

Rusové už Američanům nevěří
Hlavními viníky současného stavu, kdy aliance přímo sousedí s Ruskem, jsou podle Gorbačova Spojené státy.

Němci procesu rozšiřování NATO nečinně přihlíželi, takže podle něj nesou za současný neutěšený stav věcí velkou zodpovědnost. „Rusové teď už nevěří žádným slibům Západu,“ řekl doslova Gorbačov a zdůvodnil tak, proč se mezi Rusy šíří protizápadní nálady.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky