5. října 2015 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO: Ruské narušení vzdušného prostoru Turecka je nepřijatelné

Turecká stíhačka F-4 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká stíhačka F-4 (ilustrační foto) | foto: Reuters

BRUSEL Za nepřijatelné označil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg narušení tureckého vzdušného prostoru ruským vojenským letectvem. Rusko údajně krátkodobé proniknutí svého bitevníku do tureckého vzdušného prostoru v pondělí potvrdilo.

O nynějších vojenských akcích Ruska v oblasti Sýrie v pondělí Stoltenberg jednal s tureckým ministrem zahraničí Feridunem Sinirliogluem. Velvyslanci členských zemí aliance na mimořádném zasedání pak vyzvali Rusko, aby ustalo v této činnosti a označili ji za „nebezpečnou a nezodpovědnou“. Americký ministr zahraničí John Kerry upozornil, že mohlo dojít k sestřelení ruského letadla.

Rusko v pondělí potvrdilo údajně krátkodobé proniknutí svého bitevníku do tureckého vzdušného prostoru. Přijalo prý kroky k tomu, aby se incident neopakoval.

Rusko obviněno z dalšího narušení vzdušného prostoru

Turecké ministerstvo zahraničí v pondělí večer obvinilo ruské vojenské letectvo z dalšího narušení tureckého vzdušného prostoru, a to v neděli. Uvedla to agentura Reuters. Podle turecké armády si bitevník Mig-29, které používá jak ruské, tak syrské letectvo, vzal na mušku dvě turecké stíhačky F-16 hlídkující na hranici. Po vstupu do tureckého vzdušného prostoru je zaměřil a takzvaně uzamkl na radaru, což je poslední stupeň před odpálením střely na vybraný cíl.

Ruské kroky podle šéfa NATO nepřispívají k bezpečnosti a stabilitě v regionu. Stoltenberg Moskvu vyzval k plnému respektování vzdušného prostoru NATO a k tomu, aby se vyhnula další eskalaci napětí ve vztazích s aliancí. Rusko by také podle názoru generálního tajemníka mělo učinit kroky potřebné k tomu, aby své úsilí v boji proti Islámskému státu sladilo s postupem mezinárodního společenství.

Při schůzce s tureckým ministrem dal podle prohlášení pro média Stoltenberg najevo, že NATO má silný zájem na turecké bezpečnosti.

Turecko v pondělí oznámilo, že ruské stíhací letadlo narušilo jeho vzdušný prostor v sobotu a opustilo jej poté, co stroj zachytily dvě turecké stíhačky F-16. V Ankaře byl kvůli incidentu předvolán ruský velvyslanec.

Ministr Sinirlioglu v této věci telefonoval svému ruskému kolegovi Sergeji Lavrovovi. O vývoji hovořil také se svými protějšky z USA, Francie, Itálie a Británie.

Hluboké znepokojení nad incidentem v pondělí vyjádřil také Kerry, který je na návštěvě v Chile. „Mohlo to vést k sestřelení, a to je přesně ten druh věcí, před kterými jsme varovali,“ řekl šéf americké diplomacie.

„Spojenci ostře protestují proti tomuto porušování tureckého vzdušného prostoru a odsuzují pronikání do vzdušného prostoru NATO a jeho narušování,“ uvedli velvyslanci NATO v prohlášení. „Spojenci rovněž konstatují extrémní nebezpečí takového nezodpovědného chování. Vyzývají Ruskou federaci, aby něho upustila a ihned vysvětlila toto narušení,“ dodává se v dokumentu.

Rusko odmítlo úmysl a konspirace

Mluvčí ruské armády Igor Konašenkov na tiskové konferenci v Moskvě přiznal, že v sobotu se po splnění bojových úkolů ruský bojový letoun při manévru nad lesnatým horským terénem na několik vteřin dostal do tureckého vzdušného prostoru. Důvodem bylo podle mluvčího špatné počasí. "Je nemístné hledat v tom jakékoli konspirace," prohlásil.

"Po prověrce a analýze kontrolních údajů přijalo velení letecké skupiny ruských vzdušných sil v Sýrii kroky nezbytné k tomu, aby se podobné případy v budoucnu neopakovaly," řekl Konašenkov.

ČTK