Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

NATO se dohodlo. Česko se bojů v Libyi nezúčastní

Svět

  13:38aktualizováno  15:53
BRUSEL - Severoatlantická aliance se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Operace začne zhruba do 24 hodin. Česká republika se jí zatím nezúčastní.

Letoun typu Tornado (ilustrační snímek). foto: Reuters

Česká republika se vojenských operací NATO vůči Libyi zatím nezúčastní. Považuje ale za výhodu, že Severoatlantická aliance bude mít nad akcemi dohled a operace bude mít díky NATO jasné velení. Oznámil to dnes ministr obrany Alexandr Vondra.

Podle ministra obrany je dobře, že operace bude mít konečně jasné velení. "Aliance má k tomu zkušenosti, schopnosti, kapacity. Doufám, že zmizí takový ten rozpačitý dojem z těch předchozích dnů, kdy se skutečně nevědělo, kdo v kterou hodinu zrovna velí," řekl.

Aliance kromě prosazování zbrojního embarga uvažuje i o tom, že by se zapojila do prosazování bezletové zóny nad Libyí. To je ale citlivější, a tudíž i problematičtější věc, nad kterou zatím v alianci nepanuje shoda. Hlavní odpor zazníval v této věci v minulých dnech od Turecka.

Prosazování zbrojního embarga ve vzduchu i na moři

Uplatňování zbrojního embarga by mělo v praxi znamenat nasazení aliančních plavidel rozmístěných ve Středozemním moři kolem libyjských vod. Jejich úkolem by pak bylo kontrolovat, zda do Libye někdo nezkouší pašovat zbraně. Použity by k tomu mohly být i vojenské prostředky. Podobně by navíc alianční letouny kontrolovaly přístup do libyjského vzdušného prostoru.

Vůči Libyi už vojensky zasahuje koalice několika zemí, mezi nimiž jsou i někteří členové NATO, třeba Spojené státy či Francie. V minulých hodinách a dnech se hodně hovořilo o tom, zda by nemělo dozor či vedení nad operacemi převzít právě NATO.

Kolik stojí válka

Nakolik vyjde americkou armádu vojenská operace v Libyi? Tím se ve svém článku zabývá redaktorka amerického magazín The National Journal Megan Scully.

- Celkové náklady americké armády za první den operace Oddysey Dawn - 100 milionů dolarů.

- Řízená raketa Tomahawk - 1 - 1,5 milionů dolarůOdpálení střely BGM-109 Tomahawk.
Během prvního dne vojenské intervence spojenecké síly pod vedením USA z lodí ve Středozemním moři vypálily 112 řízených raket Tomahawk. Do dnešního dne britské a americké síly vypálily dalších 12 raket střel tohoto typu.

- Nasazení stíhaček typu F-15 a F-16 - 10 tisíc dolarů za hodinu. Náklady nezahrnují nálože.

- Bomba schazovaná 'neviditelnými' bombardéry B-2 - 30 - 40 tisíc dolarů

Anketa

Měla by se ČR zúčasnit vojenské akce v Libyi?

Ano 4056
Ne 6715
Nevím 243
Autoři: , , ,