Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

USA vytisknou Ukrajincům speciální karty. Aby poznali techniku od nepřátelské

Americký tank Abrams foto: DVIDS

Pentagon se rozhodl zábavným způsobem pomoci vojákům Ukrajiny i NATO s identifikací západního vojenského vybavení. Hodlá vytisknout balíček karet s obrázky západních vojenských systémů. Některé už na Ukrajině jsou, o některých se teprve jedná.
  22:38

Mnohé zbraně v novém balíčku karet už se nacházejí na Ukrajině nebo s nimi ukrajinští vojáci cvičí. U některých zbraní státy NATO teprve zvažují, že je Kyjevu pošlou.

Podle majora Andrewa Harshbargera, mluvčího armádního Velitelství pro trénink a doktrínu, má baliček karet napomoci vojákům „rychle identifikovat nepřátelské vybavení a rozlišit ho od vybavení přátelských sil“.

Karty nemají žádnou zvláštní hierarchii. Na křížové šestce je americký raketový systém HIMARS. Na pikové sedmičce německý protiletadlový systém Gepard. A třeba na srdcové dvojce francouzská houfnice Caesar, uvádí list The New York Times, který má návrhy karet k dispozici

Na většině karet s figurami, které při běžné karetní hře mají největší hodnotu, jsou nicméně takřka výhradně americké systémy. Na srdcové královně je bojové vozidlo Bradley. Tanky Abrams zaujímají pozici křížového krále. A jeden z žolíků je protiletadlový raketomet Stinger.

Karty též odhalují zbraně, které Ukrajinci údajně nemají k dispozici a u nichž se vede diskuze, zda je dostanou. Na srdcové osmičce je vyobrazený francouzský hlavní bitevní tank Leclerc, přičemž Paříž stále oficiálně nerozhodla, zda jej na ukrajinské bojiště pošle. A na srdcovém klukovi se skví legendární vrtulník Black Hawk. Ukrajinská vojenská rozvědka v únoru zveřejnila foto svých lidí s helikoptérou za zády. USA ji však oficiálně na Ukrajinu nedodaly.

Podle NYT Pentagon vytiskne karty příští měsíc. Dostanou je vojáci NATO i Ukrajiny.

Idea karetního balíčku se zbraňovými systémy není nová. Vznikla nejpozději za druhé světové války, kdy na kartách byla spojenecká a nepřátelská letadla. V nedávnější minulosti balíčky obsahovaly fotografie čínského, ruského a íránského vojenské vybavení.

Na některých kartách ani nebyly zbraně. Během invaze do Iráku měli američtí vojáci k dipozici balíček o 52 kartách s fotkami nejhledanějších iráckých činitelů. Irácký diktátor Saddám Husajn byl na srdcovém esu.

Americké karty nejhledanějších Iráčanů distribuované během americké invaze do Iráku. (17. října 2014)

USA jsou největšími dodavateli vojenské pomoci Ukrajině. Na svých základnách i ukrajinské vojáky cvičí.

Američané oceňují rychlost a iniciativnost, se kterou se ukrajinští vojáci učí používat americké zbraně. Vybraní Ukrajinci na tréninkových kurzech americké základny Fort Sill v Oklahomě byli schopni osvojit si systém protivzdušné obrany Patriot během několika měsíců, i když obvykle trvá rok, než se s ním američtí vojáci naučí.

21. prosince 2022

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!