25. dubna 2011 12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO zasáhlo Kaddáfího sídlo, zničená je knihovna

Pondělní nálet NATO poničil Kaddáfího rezidenci Báb al-Azizíja v Tripolisu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pondělní nálet NATO poničil Kaddáfího rezidenci Báb al-Azizíja v Tripolisu. | foto: Reuters

TRIPOLIS Kaddáfího síly pokračují v ostřelování Misuráty. Při dnešním útoku tam zahynulo 30 lidí a dalších 60 bylo zraněno. NATO v Tripolisu útočilo na Kaddáfího komplex. Při náletu byly poničeny dvě budovy, jedna z nich je prý knihovna.

Letadla NATO brzo ráno zasáhla Kaddáfího rezidenci Báb al-Azizíja. Poničena je několikapatrová budova knihovny a také hala, která sloužila k přijímání významných návštěv. Podle jednoho ze strážců byli čtyři lidé lehce raněni. Kde byl v době útoků Kaddáfí, není jasné.

Libyjská vláda nálet označila za pokus o zabití Kaddáfího. Jeho syn Sajf Islám řekl, že vládu podobné akce nezastraší.

NATO režimu prý strach nenažene 

"Bombardování úřadu Muammara Kaddáfího, jako bylo to dnešní, nažene strach jedině dětem. Nás nezastraší a nepřinutí nás vyvěsit bílý prapor.

Vy v NATO vedete ztracenou bitvu, protože za vámi stojí zrádci a špehové. Z dějin je jasné, že žádný stát, který se spolehne na ně, nemůže vyhrát," prohlásil Kaddáfího syn Sajf Islám.

NATO zaútočilo na komplex po velmi těžkých víkendových bojích v Misurátě. Bitva o třetí největší libyjské město trvá dva měsíce a Kaddáfího síly v ní stále používají těžké zbraně, včetně raketometů Grad a palby z tanků.

Není jasné, kde je Kaddáfí
Svědek řekl stanici Al-Arabíja, že obytné části Misuráty jsou od rána pod intenzivní raketovou palbou a že do nemocnic byla dopravena popálená těla obětí. "Je tam 60 raněných a 30 mučedníků," sdělil tento zdroj. Jeden z lékařů sdělil, že mezi mrtvými je desetiletý chlapec, jehož střela zasáhla, když doma spal.

Vláda tvrdí, že z města odvelela vojáky a že na jejich místo nastupují ozbrojení příslušníci kmenů. Povstalci to ale považují za léčku, která má krýt přeskupení vojska nebo vyvolat násilnosti mezi opozicí a místními lidmi v okolí Misuráty.

Útoky na Kaddáfího sídlo

Opozice má potíže udržet v chodu život na východě státu, který ovládá od únorových protestů. Kuvajt se rozhodl pomoci finančně prozatímní radě 177 miliony dolarů (skoro tři miliardy korun). Šéf této přechodné rady Mustafá Abdal Džalíl v Kuvajtu řekl, že peníze mají být použity k výplatě ušlých mezd lidí z východní Libye. "My sami jsme schopni zajistit jenom 40 procent těch peněz, potřebujeme pomoc," prohlásil.

Lidovky.cz, ČTK