14. června 2014 17:46, aktualizováno  18:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO zveřejnilo údajné důkazy o přesunu ruských tanků na Ukrajinu

NATO zveřejnilo údajné důkazy o přesunu ruských tanků na Ukrajinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NATO zveřejnilo údajné důkazy o přesunu ruských tanků na Ukrajinu | foto: NATO

BRUSEL Velení Severoatlantické aliance na svých webových stránkách zveřejnilo sérii družicových snímků ukrajinsko-ruského pohraničí, které údajně potvrzují přesuny ruské obrněné techniky na Ukrajinu. Jde zejména o ruské tanky, které jsou stejného typu, jako technika použitá při ruské anexi Krymu. Na jejich přítomnost na Ukrajině si v minulých dnech stěžoval ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Tanky podle expertů NATO nemají žádné označení a jsou odlišné od těch, které používá ukrajinská armáda. Snímky podle aliance vyvolávají závažné otázky nad úlohou Ruska v destabilizaci východoukrajinských regionů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ruští představitelé nejednou obelhali veřejné mínění a popírali svou roli v konfliktech na Krymu a na východě Ukrajiny. Zveřejněné snímky by měly zaručit, že se Rusko nezbaví odpovědnosti za své skutky," uvádí se v komentáři ke snímkům.

Demonstace v Kyjevě: házení vajec i převracení aut

Několik set ukrajinských demonstrantů se shromáždilo před ruským velvyslanectvím v Kyjevě, sundali vlajku, převraceli vozy diplomatů a házeli vejce. Informovala o tom agentura AFP. Demonstraci předcházel útok proruských vzbouřenců na ukrajinské armádní letadlo, při kterém zahynulo 49 příslušníků ukrajinské armády.

Podle přiložené mapy byly fotografie pořízeny u ukrajinských měst Makijivka a Snižne v Doněcké oblasti, kde byly zachyceny ruské tanky T-64.

Další fotografie zachycují prostor u pohraničního přechodu Dolžanskyj v Luhanské oblasti a zbrojní sklady v Rostově na Donu, odkud bylo údajně deset ruských tanků na Ukrajinu vypraveno.

Rusko podle aliance disponuje asi 2000 tanky typu T-64, které už stáhlo z armádní výzbroje. Značná část z nich je uložena ve zbrojních skladech a podle NATO jsou v bojeschopném stavu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz