22. srpna 2013 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalnyj opět čelí vyšetřování, tentokrát ze strany volební komise

Alexej Navalnyj (vlevo, v šedém tričku), obklopený svými stoupenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Navalnyj (vlevo, v šedém tričku), obklopený svými stoupenci | foto: Reuters

MOSKVA Moskevská volební komise prověřuje kandidaturu opozičního vůdce Alexeje Navalného na starostu ruské metropole. Tvrdí, že na blogera a hlasitého kritika Kremlu obdržela množství stížností, a proto zvažuje, že jej z voleb vyškrtne. Informovala o tom dnes agentura Interfax.

Na opozičníka a blogera Navalného prý komise dostala řadu stížností - lidé z jeho štábu se ale brání a tvrdí, že komise nemá žádný důvod vyloučit kandidáta z hlasování. To se uskuteční 8. září.

Jak uvedl šéf volební komise Valentin Gorbunov, voliči podávali na Navalného stížnosti kvůli porušování pravidel volební kampaně, například kvůli tomu, že jeho předvolební plakáty údajně nejsou financovány z jeho volební fondu, což je protizákonné. "Jestliže prohřešky překonají určitou mez stanovenou zákonem, vyvstane možnost zrušit Navalnému registraci," dodal Gorbunov.

Žádných přestupků jsme se nedopustili, tvrdí šéf kampaně

Lidé z okolí Navalného ale jakákoli provinění odmítají. Pro vyloučení opozičníka z kampaně prý není důvod. "Je absolutně jasné, o čem předseda komise Gorbunov mluví. Jde o stížnosti, které podal šéf strany Spravedlivé Rusko a které se týkají nelegálních letáků nalezených v jednom moskevském bytě," uvedl šéf Navalného kampaně Leonid Volkov.

Ruská policie totiž právě před týdnem podnikla razii v jednom z bytů v metropoli, kde zabavila údajně nelegální volební letáky Navalného.

PŘIPOMEŇTE SI:

Policejní operace se přitom uskutečnila na základě tipu, který mužům zákona poskytl další z kandidátů v zářijových volbách Nikolaj Levičev, což je šéf strany Spravedlivé Rusko. Ten tvrdil, že Navalnyj si výrobu letáků platí bez toho, že by o tom informoval volební orgány. Toto provinění by mohlo znamenat, že bude vyřazen z volebního klání.

Opoziční vůdce to ale odmítl. Mužům, kteří v bytě byli, prý žádné peníze nedává. "Je to jen soukromý byt pár aktivistů, kteří nejsou nijak formálně napojeni na Navalného," uvedla mluvčí opozičníka Anna Vedutová.

Navalného kandidatura není ohrožena poprvé

Jde již o několikátý útok na Navalného kampaň. Ruská prokuratura už dříve také oznámila, že vyšetřuje financování kampaně. Opozičníkovi prý měli přispívat i cizinci, což je v Rusku zakázané. I v tomto případě kandidát na starostu města odmítl, že by se jakkoli provinil.

Navalnyj kandiduje proti současnému starostovi Sergeji Sobjaninovi. Jak tvrdí, právě Sobjanin se ho snaží různě diskvalifikovat, protože se bojí, že by Navalnyj mohl ve volbách uspět.

Ruský soud před necelým měsícem Navalného odsoudil k pěti letům odnětí svobody za zpronevěru. Z vězení však byl propuštěn, protože rozsudek ještě není pravomocný a opozičník se odvolal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz