Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruský opoziční politik Navalnyj je po smrti, informovala vězeňská služba. Kritikovi Putina bylo 47 let

Ruský politický opoziční aktivista Alexej Navalnyj na protestu proti navrhované změně ruské ústavy (29. února 2022) foto: Reuters

Uvězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězeňském táboře, uvedly tiskové agentury s odvoláním na vězeňskou službu. Příčina smrti se zjišťuje, podle služby se mu po procházce udělalo špatně a ztratil vědomí. Sedmačtyřicetiletý Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
  12:28aktualizováno  15:46

Opozičník podle úřadů zemřel v trestanecké kolonii, která je vzdálená asi 1900 kilometrů od Moskvy, leží za polárním kruhem a je pokládaná za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku. Lékaři podle vězeňské služby podnikli vše, aby Navalného oživili, ale bezvýsledně

„16. února 2024 se v nápravné kolonii č. 3 odsouzený A. A. Navalnyj po procházce necítil dobře a téměř okamžitě ztratil vědomí,“ napsala vězeňská služba pro Jamalsko-něnecký autonomní okruh ve své zprávě. Dále uvedla, že zdravotničtí pracovníci instituce okamžitě dorazili a „byla přivolána sanitka“.

„Byla provedena všechna nezbytná resuscitační opatření, ale nepřinesla pozitivní výsledky. Lékaři na pohotovosti potvrdili smrt odsouzeného. Příčiny smrti se zjišťují,“ oznámila Federální vězeňská služba.

„U Navalného byl ve středu právník a všechno bylo v pořádku,“ řekl listu Novaja Gazeta advokát zesnulého politika Leonid Solovjov. Z rozhodnutí rodiny Alexeje Navalného odmítl další věci komentovat. Ani podle zdrojů z vězení si opozičník nestěžoval na zdravotní problémy.

Byl zdravý a šťastný, říká Navalného matka

Navalného spolupracovníci na sociálních sítích uvádějí, že nejsou s to potvrdit, anebo vyvrátit tvrzení ruských úřadů, že Navalného „zabili“ ve vězení, jak to formuloval šéf Navalného štábu Leonid Volkov. Podle něho není důvod věřit státní propagandě a spíše „Putin zabil Navalného“, než že by „Navalnyj umřel“.

„Navalného právník je na cestě do vězeňského tábora, kde byl opozičník vězněný,“ uvedla Navalného mluvčí Kira Jarmyšová a přislíbila, že jakékoliv nové informace hned zveřejní.

„Nechci žádné kondolence. Viděli jsme ho ve vězení 12. února. Byl naživu, zdravý a šťastný,“ řekla listu Novaja Gazeta matka Navalného Ljudmila.

Ruský telegramový kanál VChK-Ogpu upozornil, že tisková zpráva informující o Navalného úmrtí byla zveřejněna pouhé dvě minuty po oficiálním čase smrti, napsal na síti X investigativní novinář Christo Grozev.

Krevní sraženina?

Navalnyj si na zdravotní potíže vůbec nestěžoval, uvedl v pátek také Danila Gontar, který stojí v čele regionální komise dohlížející na situaci v nápravných zařízeních. Ani Navalného příbuzní podle něj o pomoc komisi nežádali.

Portál Meduza nicméně napsal, že podle zdroje prokremelské televize RT byla příčinou smrti krevní sraženina. Připomněl, že před dvěma dny Navalného mluvčí Jarmyšová oznámila, že opozičník byl opět poslán za trest na samotku, už po sedmadvacáté.

Anna Karetnikovová, bývalá analytička ruské Federální vězeňské služby, uvedla, že krevní sraženina je „těžko prokazatelná diagnóza“.

„Plicní tromboembolie je název nemoci, která je, přinejmenším vězeňskými lékaři, používána v poněkud přeneseném smyslu. Něco jako: ,Proč pacient zemřel?‘ ,Zapomeňte na to, stejně napíšou jen tromboembolie, kdo to bude vyšetřovat',“ uvedla Karetnikovová na Facebooku.

Podle ní je tromboembolie „něco, co může vysvětlit všechno“. „Taková univerzální diagnóza, těžko prokazatelná, a v tomto smyslu výhodná. Trombus znamená náhlou smrt. Byl včera zdravý? Řeknou, že je velká šance, že to byla zase tromboembolie,“ dodala.

K úmrtí došlo krátce před březnovými prezidentskými volbami, ve kterých se Vladimir Putin uchází o další šestiletý mandát v čele státu. Podle agentury TASS byl o smrti Navalného informován. Kreml uvedl, že nezná její příčiny.

Zaměstnanci ruských státních médií podle Meduzy dostali pokyn, aby se omezeli na informování o Navalného smrti jako takové „Novináři byli požádáni, aby nepsali o prohlášeních veřejných osobností týkajících se jeho skonu,“ uvedla.

Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce Putinova režimu, obviňoval ho, že dal svého času rozkaz jej otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Před Vánoci jej vězeňská stráž přepravila do trestanecké kolonie za polárním kruhem, kde jej hned po odchodu z karantény zavřeli na samotku. „Chladněji než 32 stupňů pod nulou tu ještě nebylo. Ale i při takovém mrazu je možné se více než půl hodiny procházet, jen pokud se podaří nechat znovu vyrůst nos, uši a prsty. Máloco tak povzbudí jako procházka na Jamalu v 6:30 ráno,“ sarkasticky vylíčil minulý měsíc v příspěvku na sociální síti.

Trestanecká kolonie Poljarnyj volk, ležící asi 60 kilometrů za polárním kruhem, je pokládána za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku. Většina vězňů, kteří si tu odpykávají trest, byla odsouzena za vážné zločiny, podotkl tehdy Reuters.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!