Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Svět

Navalnyj dostal od soudu dalších devatenáct let vězení, mimo jiné za extremismus

Opoziční aktivista Alexej Navalnyj poslouchá verdikt soudu. (20. února 2021) foto: Profimedia.cz

Ruský soud v pátek uložil 19 let odnětí svobody už vězněnému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému, který byl nově obžalován mimo jiné z extremismu. Informovaly o tom tiskové agentury. Prokuratura žádala 20 let za mřížemi. Navalnyj, který si již odpykává dřívější tresty, obvinění z extremismu označil za absurdní.
  16:32aktualizováno  19:45

„Odsouzený byl uznám vinným z vytváření extremistické komunity a z účasti v ní, z financování extremistických aktivit, organizování extremistické komunity, veřejných výzev k extremistickým aktivitám a ze zapojení nezletilých do akcí nebezpečných pro jejich život,“ napsala ruská státní tisková agentura TASS. Podle serveru Meduza byl Navalnyj obžalován celkem z šesti trestných činů včetně „rehabilitace nacismu“.

Podle některých západních médií není zatím jasné, zda se páteční trest připočítá k předchozím, nebo zda má nyní Navalnyj celkem ve vězení strávit 19 let.

Navalnyj si verdikt vyslechl přímo ve věznici IK-6 s přísným režimem v obci Melechovo ve Vladimirské oblasti zhruba 200 kilometrů východně od Moskvy, kde si odpykává předchozí trest. Proces se konal za zavřenými dveřmi. Novináři nebyli do soudní síně vpuštěni a jednání mohli sledovat přes kamerový systém v oddělené místnosti; přenos byl ovšem přerušen téměř hned po vynesení rozsudku, popsala agentura Reuters. Navalnyj se podle ní při poslechu soudce občas usmál.

Zvukový přenos ze soudní síně byl tak špatný, že prakticky nebylo možné rozumět, co soudce říká, podotkl Reuters, jenž s odvoláním na Navalného tým píše, že soud opozičnímu předákovi přidal ke stávajícím trestům 19 let. Některá média - jako například Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) - nicméně uvedla, že není zcela jasné, zda se nový trest přičte k ostatním, či zda má opozičník za mřížemi strávit celkem 19 roků.

Spolu s Navalným byl souzen i Daniel Cholodnyj, bývalý technický ředitel kanálu Navalnyj Live, který působí na serveru YouTube. Podle nezávislého listu Novaja gazeta ho soud poslal do trestanecké kolonie s běžným režimem na osm let. Prokuratura pro něj žádala desetileté vězení.

Trestanecká kolonie se zvláštním režimem

Po nabytí právní moci rozsudku bude Navalnyj převezen do trestanecké kolonie se zvláštním režimem, poznamenala ruská agentura Interfax. Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) upozornilo, že takto se v Rusku označují věznice s nejvyšším stupněm zabezpečení a také s nejpřísnějšími omezeními pro vězně. Podle ruských zákonů by do nich měli být posíláni doživotně odsouzení nebo zvlášť nebezpeční recidivisté, podotklo rádio.

Cely v těchto koloniích mají mimo jiné nepřetržité osvětlení a kamerový dohled, popisuje RFE/RL, podle něhož odsouzenci nesmějí mluvit se spoluvězni a když se pohybují uvnitř věznice, musí jít v předklonu s rukama spoutanýma za zády, přičemž je doprovázejí dozorci a pes. Vězni nesmějí komunikovat s přáteli nebo příbuznými a prvních deset let nesmějí mít návštěvy, píše rozhlasová stanice na svém webu.

Část obvinění souvisí s Navalného Fondem boje proti korupci. Sedmačtyřicetiletý Navalnyj tvrzení obžaloby o vytvoření extremistické organizace - tedy Fondu boje proti korupci - už dříve označil za absurdní. V předvečer vynesení rozsudku vyzval své stoupence, aby se nenechali zastrašit, protože právě to je účelem soudního procesu a trestu, připomínající éru diktátora Josifa Stalina. Poznamenal, že mu také hrozí samostatné obvinění z terorismu, které by mu mohlo přinést dalších deset let za mřížemi.

Vykonstruované procesy

Jeden z nejhlasitějších ruských oponentů prezidenta Vladimira Putina nová obvinění označuje za podobně vykonstruovaná a politicky motivovaná jako ta, kvůli kterým byl odsouzen dříve. Tresty ho podle něj a jeho příznivců mají udržet za mřížemi a mimo politiku.

Ruské úřady Navalného uvěznily v lednu 2021 hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy bojovou látkou novičok. Odpůrce režimu obvinil z otravy Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil samotný fakt otravy. Kvůli léčbě v Berlíně nesplnil Navalnyj podmínky předchozího podmíněného odsouzení a soud ho proto uvěznil na zhruba 2,5 roku. Loni dostal ještě devět let za údajný podvod.

Navalnyj politickou dráhu zahájil bojem proti korupci, v jehož rámci organizoval velké protirežimní protesty. Úřady během potlačování ruského disentu zakázaly Navalného protikorupční organizaci jako extremistickou. Poslední rok opoziční předák strávil ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti, kde jej pod různými záminkami už sedmnáctkrát zavřeli za trest na samotku.

Kritika Západu

Nový verdikt již kritizovaly některé země včetně Česka. „Rozsudek v kauze Alexeje Navalného je pokračováním nechutného divadla postupné likvidace ruské opozice a občanské společnosti. Odsuzujeme zneužívání zákonů, porušování základních lidských práv a rozhodnutí založená na lži a manipulaci,“ uvedla česká diplomacie na sociální síti X, dříve známé jako Twitter.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková verdikt považuje za čirou nespravedlnost. „Putin se nebojí ničeho více, než těch, kteří jsou proti válce a korupci a kteří brání demokracii, dokonce i z vězeňské cely. Kritické hlasy neumlčí,“ uvedla šéfka německé diplomacie.

Předseda Evropské rady Charles Michel označil proces za zmanipulovaný a verdikt za nepřijatelný. „Opakuji výzvu Evropské unie k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění pana Navalného,“ napsal Michel. K propuštění opozičního předáka vyzvala také Paříž, Londýn, nebo Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Rozsudek odsoudily rovněž Spojené státy; podle americké diplomacie je verdikt „nespravedlivým závěrem nespravedlivého soudu“.

Autoři: ,