8. září 2013 18:33, aktualizováno 9. 9 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

"Putinovský" Sobjanin ovládl Moskvu. Podle Navalného se podvádělo

Sergej Sobjanin v předvolební kampani mává lidu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Sobjanin v předvolební kampani mává lidu. | foto: ČTK

Volby moskevského starosty vyhrál dosavadní šéf metropole Sergej Sobjanin, blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Vyplývá to z výsledků po sečtení hlasů z takřka všech volebních okrsků. Sobjaninův hlavní opoziční vyzývatel Alexej Navalnyj hovoří o podvodu.

Úřadující moskveský starosta má po sečtení hlasů z více než 99 procent volebních okrsků skoro 51,3 procenta hlasů. Ke zvolení hned v prvém kole je zapotřebí nadpoloviční většiny z odevzdaných hlasů. Tuto hranici se Sobjaninovi podařilo překonat.

Opoziční předák Navalnyj je druhý s 27,3 procenta hlasů. Podle tohoto vyzývatele sčítání hlasů poznamenalo "mnoho závažných přestupků". "Považujeme oficiální volební výsledky za záměrně zfalšované," uvedl Navalnyj podle agentury Reuters v prohlášení.

Navalného štáb tvrdí, že Sobjanin dostal 46 procent hlasů, tedy nezískal nadpoloviční většinu, takže o starostovi by mělo rozhodnout až druhé kolo voleb. Samo hlasování se podle úřadů i pozorovatelů odehrávalo bez vážnějších problémů. Ale o první volby šéfa metropole po desetileté přestávce neprojevila většina Moskvanů zájem; dvě hodiny před skončením hlasování činila účast 26,5 procenta voličů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!