Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

„Neberte nám telenovely!“

Svět

  8:12
CARACAS/PRAHA - Televizní vysílání ve Venezuele snad nejlépe ukazuje na to, jak propastně rozdělená je v současnosti venezuelská společnost. Kanály, které vlastní prezident Hugo Chávez, opozice označuje za hlásnou troubu jeho socialistického režimu. Stanice, jež patří opozičním skupinám, chávistas (stoupenci Cháveze) zase označují za nástroj k násilným převratům.

Desítky tisíc lidí včera zaplavily centrum Caracasu. Přišli kritizovat záměr prezidenta Cháveze, který chce 27. května zrušit opoziční televizi RCTV. foto: AFP

Nejstarší soukromá televize RCTV, kterou chce nyní Chávez zrušit, měla stát za tím posledním z února roku 2002. RCTV je ale v zemi populární, a proto Venezuelci její existenci brání. Včera například do ulic metropole Caracasu opět vyšly desítky tisíc lidí, kteří záměr Cháveze ostře kritizovali. „Braňme demokracii, svobodu a nezávislá média typu televize RCTV, nebo dovolíme prezidentovi, aby naši zemi přivedl k propasti totalitarismu, kde se nebudou moci svobodně vyjádřit ani jeho příznivci,“ varoval na mítinku ředitel televize Marcel Garnier.

Zákon zvaný náhubek
Ohrožení svobody slova ale nebylo jediným motivem, který do ulic venezuelské metropole přitáhl davy lidí. Někteří dávali najevo svou nespokojenost s tím, že by se ztrátou televize přišli o své oblíbené komediální pořady a telenovely. Ty mají ve Venezuele dlouhou historii, poprvé se na obrazovkách televizí objevily již v roce 1953. Venezuelci jim přezdívají „dlouzí hadi“. „Je to, jako kdybyste ztratili svého blízkého přítele nebo příbuzného,“ svěřil se agentuře Reuters student Renaldo Gonzalez, jehož příbuzní pro RCTV pracovali jako herci, producenti a režiséři.

Chávez letos v lednu prohlásil, že svůj model, vycházející z vize s názvem Socialismus pro 21. století, v roce 2007 zradikalizuje. Podle některých opozičníků tak brzy ovládne především média. Jedním z prvních opatření v tomto směru má být Chávezův mediální zákon o ohrožení bezpečnosti země, kterému někteří Venezuelci přezdívají „mordaza“ (náhubek).

Podle odpůrců vůdce se tento zákon dá lehce zneužít. Pokud totiž dané médium ve svém zpravodajství například ukáže davy demonstrantů vykřikujících hesla proti prezidentovi, může být obviněno z podpory a snahy o puč. Chávez je přesvědčen, že ho před pěti lety mediální magnáti v čele s RCTV chtěli svrhnout. Jejich vysílání označuje za „válečnou propagandu“.

Chávez připomněl, že v době převratu, kdy ho podpořily davy většinou chudých Venezuelců a de facto ho znovu do prezidentského křesla dosadily, opoziční kanály vysílaly filmy a pohádky. Na druhé straně, včerejší masivní demonstrace optikou provládní stanice Globovision vypadaly jako shromáždění pouhých desítek lidí.

Chávez je zřejmě připraven dostát svému slibu (nebo, slovy opozice, hrozbě) a 27. května licenci RCTV neprodloužit. Na její místo má nastoupit nový kanál, který Chávezovi kritici přezdívají Discovery Chávez. Venezuelský prezident by tak mohl mít pod kontrolou dva ze čtyř programů, které dnes ve Venezuele vysílají celoplošně.

V zemi ale fungují další nezávislá média, jako například ostře satirický deník TalCual. Ten nedávno na přední straně otiskl rudou obludu, připomínající nasáklou houbu. Novináři si pohráli s významem dvou slov, kterými obrázek doprovodili. Sloveso polykat zaměnili za ve španělštině podobně se píšící i znějící sloveso dávit se.