Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nechtěli prodat farmu za desetinu ceny. Vláda v JAR vyvlastnila první bílé farmáře

Farma Akkerland bude vyvlastněna úřady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farma Akkerland bude vyvlastněna úřady. | foto: Johan Steenkamp Facebook

Kapské město / Praha Jihoafrická vláda začala proces vyvlastňování půdy od bílých farmářů. Zatím sice jen v případech, kdy vyjednávání o ceně uvízla na mrtvém bodě, ale prezident Cyril Ramaphosa na konci minulého týdne prohlásil, že je „potřeba napravit chyby minulosti“ a vláda bude farmy vyvlastňovat rychleji.

Od konce apartheidu, systému rasové segregace obyvatelstva, v roce 1994 se jihoafrická vláda snažila zajistit systém výkupu pozemků od bílých farmářů a jejich redistribuci černému obyvatelstvu na základě modelu „svolný prodat, svolný koupit“.

Johan Steenkamp.

Johan Steenkamp.

Právě tento systém se rozhodla současná vláda změnit. Ramaphosův kabinet začal před rokem jednání o změně systému vyvlastnění pozemků v ústavě a na konci července dospěl k rozhodnutí. V případě, že nejsou farmáři ochotní přijmout nabídku, bude jim majetek zabaven.

Právě do této situace se dostali Johan Steenkamp a Arnold Cloete, spoluvlastníci lovecké farmy Akkerland Boerdery v provincii Limpopo na severovýchodě země. Úřady jim nařídili odevzdat majetek poté, co odmítli nabídku na odkup pozemků, protože jim vláda nabízela pouhou desetinu reálné hodnoty farmy.

„Tímto je předáno oznámení o terénní inspekci, která proběhne 5. května 2018 v deset hodin dopoledne, za účelem auditu majetků a předání klíčů od farmy státu,“ stálo v dopise, který Steenkamp a Cloete obdrželi. Následně obdrželi soudní zákaz přístupu, dokud nebude o celé věci rozhodnuto u soudu.

Podle jihoafrického deníku City Press se vláda rozhodla urychlit politiku reformy pozemků a ministryně zastřešující reformy Maite Nkoana-Mashabaneová minulý týden podepsala dvě rozhodnutí o zabavení majetku.

Farma Akkerland.

O změně politiky vyvlastňování pozemků se v Jihoafrické republice hovoří již řadu let. O jeho urychlení se zasloužil současný prezident Cyril Ramaphosa, který minulý týden vyzval k nápravě chyb z minulosti - tedy sebrání půdy bílým obyvatelům, kteří ji zabrali černošským kmenům v minulém století.

„Je nutné, abychom se postavili nespravedlnostem minulosti, přiznali si naše slabiny a chyby a nalezli cestu ke spravedlivé budoucnosti,“ uvedl minulý týden jihoafrický prezident v prohlášení k národu.

Vyvlastnění půdy prosadila vládnoucí strana ANC jako jeden z vládních prostředků na zlepšení zaměstnanosti v roce 2016. Pozemky lze získat vykoupením od vlastníků, nebo i bez náhrady v případě, že se jedná o veřejný zájem. Tento bod však v ústavě doposud není jasně specifikovaný.

ANC přijala rozhodnutí o vyvlastnění pozemků bez náhrady na své plánovací konferenci v Nasreku v prosinci loňského roku. Ve spolupráci se stranou Ekonomických bojovníků za svobodu (EFF) pak v parlamentu hlasovali o prosazení návrhu, který by naprosto změnil poměry vlastnění půdy v zemi. EFF požaduje, aby všechny pozemky v zemi patřily státu, zatímco pozice ANC zůstává nejasná.

Rozhodnutí bude míti podle jihoafrického deníku Times rozsáhlé dopady na jihoafrickou ekonomiku stejně jako na politický prostor. „Přichází po dalším čtvrtletí, ve kterém se jihoafrická ekonomika potýkala s nedostatkem pracovních míst. Podle statistického úřadu nezaměstnanost opět vzrostla. Vládní krok má vzbudit důvěru místním obyvatelům a přitáhnout investory,“ píše Times.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.