Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadlo uvázlo v elektrickém vedení, přes sto tisíc lidí bylo bez proudu

Svět

  7:51
Malé letadlo narazilo v neděli večer v americkém státu Maryland do elektrického vedení, které bylo pod napětím. Kvůli této nehodě, při níž letadlo uvázlo v drátech, se bez dodávek proudu na několik hodin ocitlo asi 120 000 lidí.

Šéf záchranných složek v okrese Montgomery ležícím na severozápad od Washingtonu Scott Goldstein řekl, že v letadle cestovali dva muži, šedesátníci. V zaklíněném letadle strávili téměř sedm hodin, během nichž s nimi záchranáři při práci několikrát telefonovali.

Oba muži byli podle Goldsteina převezeni do nemocnice s vážnými zraněními a podchlazením.

Opravářské čety se postaraly o to, aby v blízkosti letadla neprocházel elektrický proud. Pomocí plošiny letadlo stabilizovali u sloupu vysokého napětí, pak z něj muže vyprostili a dopravili na zem.

Na jednom z videí zveřejněných na sociálních sítích je vidět, že letadlo Mooney M20J vězí v drátech vysokého napětí blízko jednoho ze sloupů ve výšce asi 30 metrů.

Dvojice mužů v malém letadle mířila na letiště Montgomery County Airpark. Proč letadlo havarovalo, není zatím jasné. Rozhled pilota mohla nicméně zhoršit hustá mlha, která v oblasti komplikovala i záchranné práce, jelikož „všechno víc klouzalo a bylo nebezpečnější“ napsal list The New York Times s odvoláním na Goldsteina. Na vyprošťování se v jednu chvíli podílela až stovka příslušníků záchranných složek.

Nehoda se stala ve městečku Gaithersburg, které leží asi 30 kilometrů od Washingtonu. Podle dodavatelské společnosti Pepco bylo v ranních hodinách SEČ bez proudu už jen okolo tisíce lidí a kolem 9:00 SEČ už jen několik desítek. V některých částech okresu Montgomery stále nefungují semafory a školy v pondělí zůstanou zavřené.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat