Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejhledanějšího nacistického zločince našli v Maďarsku

Svět

  10:53aktualizováno  15:33
LONDÝN/PRAHA - Na smrt poslal téměř 16 tisíc Židů. Britský list The Sun vypátral 97letého László Csatárye v jeho bytě v Budapešti. Ten byl na seznamu Centra Simona Wiesenthala jako nejhledanější nacistický zločinec. Ti, co holocaust přežili, se ale shodují na tom, že jeho dopadení přišlo příliš pozdě, protože Csatáry si svůj život prožil.

Nejhledanějšího nacistického zločince vypátrali britští novináři. foto: The Sun.co.uk

Csatáry byl policejním velitelem v Košicích. Do Osvětimi poslal v roce 1944 téměř 16 tisíc Židů.

Na vypátrání Csatárye spolupracovalo Wiesenthalovo centrum s britským listem The Sun. "Potvrzuji, že László Csatáry byl nalezen a identifikován v Budapešti. Celou operaci jsme připravili v Izraeli, The Sun nám pomáhal," potvrdil ředitel jeruzalémského Centra Simona Wiesenthala Efraim Zuroff. Britským reportérům se v neděli podařilo Csatárye vyfotografovat a krátce s ním promluvit. Zjevně šokovaný muž prohlásil, že nic neudělal a zabouchl dveře. Hlavní maďarský prokurátor Jenö Varga nedělní informaci nepotvrdil, jen poznamenal, že probíhá vyšetřování. "Prokuratura zkoumá obdržené informace," uvedl.

Dům v Budapešti, ve kterém Csatáry žil.

Socialistická opozice v Maďarsku vyzvala k rychlému zatčení a obžalování Csatáryho. Také Paříž se vyslovila pro jeho postavení před soud.  "Nacistické zločiny jsou nepromlčitelné. Domníváme se, že nacističtí zločinci se musejí zodpovídat ze svých činů justici, ať se nacházejí kdekoli," prohlásil mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero.

Zuroff potvrdil, že The Sun investoval do pátrání velkou spoustu peněz. "Doufali jsme, že mediální pokrytí zvýší tlak na maďarské soudy a veřejné mínění, stejně tak jako na celý svět," vysvětluje. Podle něj maďarské úřady o místě Csataryho pobytu věděly 14 let. Zuroff naléhá, aby byl Csatáry rychle pohnán před soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden z přeživších řekl izraelskému serveru Ynet, že spravedlnost přichází příliš pozdě. "Z Košic do Osvětimi nás odvezli v dubnu 1944. Csatárye samotného si nevybavuji, ale vzpomínám si na jeho jméno. Proč dává Bůh těmto lidem tak dlouhý život?", táže se Pension Gesner.

Csatáry se po odsouzení k smrti v Československu v roce 1948 ukryl do Kanady, kde pod falešnou identitou žil v Montrealu a Torontu jako obchodník s uměním. Kanadské úřady v roce 1995 objevily jeho pravou identitu a muž utekl do Maďarska. Předtím podle Centra Simona Wiesenthala přiznal kanadským vyšetřovatelům, že se podílel na deportaci Židů, ale svou roli označil za malou.

Podle jeruzalémského centra Csatáry navíc jednal s Židy krutě, bičoval ženy a nutil je hloubit zákopy holýma rukama.

Wiesenthalovo centrum má na seznamu čtyři další muže

V čele seznamu Centra Simona Wiesenthala dosud žijících nacistických zločinců jsou podle AFP kromě Csatáryho čtyři další hledané osoby:

- Bývalý německý důstojník 16. divize SS Reichsfuhrer Gerhard Sommer. Byl odsouzen v roce 2005 v nepřítomnosti k doživotnímu žaláři za masakr 560 italských civilistů v roce 1944 v Toskánsku. Od roku 2002 je vyšetřován v Německu, ale podle centra nebyl dosud obžalován.

- Někdejší člen ukrajinského bojového oddílu Vladimir Katriuk. Je obviněn z účasti na hrůzném násilí proti běloruským civilistům v letech 1942 až 1944. Žije v Kanadě s vědomím místních úřadů, které zjistily jeho minulost a nechaly mu přesto kanadské občanství.

- Někdejší maďarský voják Károly Zentai, který je obviněn z persekucí a vražd Židů v Budapešti v roce 1944. Po válce uprchl do Austrálie, kde získal australské občanství. Maďarsko podalo v roce 2005 žádost o jeho vydání, ale zatím bez úspěchu.

- Bývalý dánský příslušník tankové divize SS Viking Sören Kam. V roce 1943 prý unesl a zabil jistého dánského novináře. Ukryl se v Německu, kde v roce 1956 získal německé občanství. Dánsko dvakrát u německých úřadů neuspělo se žádostí o jeho vydání.

Zdroj: ČTK

Autor: