Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nejkrvavější den v Sýrii: armáda zabila až 340 lidí, vláda to popírá

Svět

  8:12aktualizováno  9:16
DAMAŠEK - Syrská armáda zabila v Homsu podle televize Al-Arabíja skoro 340 lidí. Dalších 1300 osob prý bylo zraněno. Syrská vláda podle agentury AFP popřela, že by byla za zabíjení odpovědná a svádí to na "ozbrojené muže".

Bývalý syrský voják, který dezertoval k povstalcům, mává vlajkou a svou zbraní. foto: Reuters

Syrský režim dnes popřel, že by armáda zničila v noci několik čtvrtí ve městě Homs a zabila více než tři stovky lidí, jak o tom informuje televize Al-Arabíja. Vládní agentura SANA v Damašku uvedla, že civilisty, kteří zahynuli v noci, zabili neznámí ozbrojenci. Podle syrských úřadů mají zprávy o značném počtu obětí za cíl ovlivnit Radu bezpečnosti OSN, která má dnes o situaci v arabské zemi jednat.

ČTĚTE TAKÉ:

Už předchozí bilance více než 200 obětí dělá z události nejkrvavější masakr za 24 hodin od počátku nepokojů v zemi. Homs patří k hlavním ohniskům odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada.

O zabíjení začal v průběhu noci referovat šéf Syrské organizace pro monitorování lidských práv (OSDH) Ramí Abdar Rahmán, který se odvolává na svědky. Podle něj jsou mezi mrtvými i ženy a děti. Podobné informace poskytla také další opoziční monitorovací skupina - Místní koordinační výbory(LCC). Televizní stanice Al-Džazíra a Al-Arabíja ukázaly záběry desítek mrtvých těl v ulicích Homsu.

Syrský dům zničený po zásahu armády proti demonstrantům, kteří protestovali proti prezidentovi Bašáru Asadovi

Podle místních obyvatel bylo ostřelováním armády zničeno nejméně 36 domů, v jejichž troskách uvízli jejich majitelé nebo nájemníci. Ostatní kopali vším, co měli po ruce, v sutinách ve snaze najít živé. V oblasti jsou k dispozici prý jen dvě polní nemocnice, každá o kapacitě 30 osob. Stovka obětí byla už přemístěna do dvou místních mešit.

"Byl to opravdový masakr"

"Byl to opravdový masakr," řekl předtím Rahmán agentuře AFP s tím, že dalších několik stovek osob utrpělo zranění. Zároveň podle ní požadoval okamžitý zásah Ligy arabských států (LAS). OSDH v komuniké také vyzvala "syrský lid, aby vyšel do ulic a povstal proti režimu".

To se podle aktivistů skutečně už stalo v městech Hamá a Idlíb, kde projevily solidaritu stovky osob. Desítky lidí také v průběhu noci vtrhly na syrská velvyslanectví v Berlíně a v Káhiře. V německé metropoli napáchaly dvě desítky vetřelců drobné hmotné škody, než areál po intervenci policie opustili. V Londýně místní policie zatkla pět z asi 150 lidí, kteří se sešli před syrskou ambasádou. Manifestace se uskutečnila i před syrským zastupitelstvím v USA.

DÁLE ČTĚTE:

Podle zdrojů AFP začala armáda Homs nejprve ostřelovat minomety. AP informovala, že armáda použila při útoku rovněž tanky a kulomety, podle Reuters bylo město bombardováno i dělostřelectvem. Televizní stanice Al-Džazíra uvedla, že armáda vede o Homs urputný boj s oddíly složenými z armádních přeběhlíků, což ale OSDH ani LCC zatím nepotvrdily.

Desítky lidí zahynuly už při pátečních manifestacích

V zemi zahynuly již v pátek desítky lidí při střelbě vládních vojáků do účastníků manifestací, k nimž vyzvali obyvatele odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada. Chtěli si tak připomenout 30. výročí masakru ve městě Hamá, kdy režim Háfize Asada, otce nynějšího prezidenta, 2. února 1982 utopil v krvi povstání islamistického Muslimského bratrstva. Povražděno tehdy bylo 10 000 až 40 000 lidí. Právě Hamá je nyní baštou povstání, které syrský režim rovněž krutě potlačuje.

Při nepokojích v Sýrii zemřely už stovky lidí.

Na půdě Rady bezpečnosti OSN se dnes bude zřejmě hlasovat o rezoluci odsuzující pokračující násilí v zemi. Nebude ale obsahovat přímou výzvu k tomu, aby se syrský prezident vzdal moci. Se zpochybněním Asadova postavení nesouhlasí Rusko, které má v radě právo veta.

Autoři: ,