3. srpna 2018 21:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejmladší členka první ženské buňky Islámského státu dostala za plánování útoku v Londýně doživotí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Dcera Rizlaine (nahoře), Safá (vlevo) a matka Mina na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dcera Rizlaine (nahoře), Safá (vlevo) a matka Mina na archivním snímku. | foto: Twitter.com/ @times

LONDÝN Doživotní trest v pátek vyměřil soud v Londýně 18leté Safaa Boularové, která byla v červnu uznána vinnou z plánování teroristického útoku v hlavním městě Británie. Bez nároku na podmínečné propuštění má za mřížemi strávit 13 let, informoval zpravodajský server BBC. Boularová je nejmladší ženou odsouzenou za přípravu teroristického útoku na britském území.

Boularová tvořila společně se svou matkou Minou Dichovou a starší sestrou Rizlaine první čistě ženskou buňku takzvaného Islámského státu (IS) v Británii. Radikalizace Safaa Boularové začala v roce 2012, když začala islamistické myšlenky podporovat její matka. O dva roky později se starší sestra neúspěšně pokusila vycestovat do Sýrie.

Safá na soudní skice.
Safá Boularová na soudní skice (vlevo).

Když bylo Safaa 16 let, začala si na internetu dopisovat s bojovníkem Navídem Husajnem původem ze středoanglického Coventry. Chtěla se k němu připojit v Sýrii a po svatbě s ním spáchat sebevražedný atentát. Ani Safaa se ale nepodařilo odcestovat. Když byl Husajn loni v dubnu v Sýrii zabit zřejmě po náletu bezpilotního letounu, Boularová napsala, že se chce stát mučednicí. Na předchozí Husajnův pokyn plánovala v Londýně útočit granátem a střelnou zbraní, svůj záměr ale vyzradila britskému rozvědčíkovi, který se na internetu vydával za Husajnova velitele. 

V červnu dívku soudní porota uznala vinnou z úmyslu spáchat sebevražedný atentát v Sýrii a také útok na Britské muzeum v Londýně, když se ukázalo, že se do Sýrie nedostane. Soudce Mark Dennis jí vyměřil doživotí s 13letým minimem i přesto, že se během procesu prohlašovala za deradikalizovanou. Obhájci také poukazovali na vliv matky a starší sestry a na „chaotický“ průběh adolescence Boularové.

Soudce Dennis ale odmítl argument obhajoby, že Boularová byla manipulována a zneužita, a označil obžalovanou za „bystrou a velmi jasně se vyjadřující osobu“, která i nadále představuje značné nebezpečí pro veřejnost. „Obžalovaná se zatím nepodrobila deradikalizačním mechanismům, které by mohly zcela zvrátit její dřívější způsob uvažování,“ řekl soudce.

O čtyři roky starší sestra Rizlaine a 44letá matka pokračovaly v plánování útoku v centru Londýna i po zadržení nejmladší členky tříčlenné buňky. Na konci dubna si ženy v obchodě koupily nože a policie je zatkla o den později, kdy měly v plánu zaútočit ve čtvrti Westminster. Obě se letos v únoru k plánování teroristických útoků přiznaly. Boularová byla v červnu odsouzena na doživotí se 16 lety bez nároku na podmínečné propuštění, Dichová dostala trest šesti let a devíti měsíců vězení.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz