12. ledna 2017 9:17, aktualizováno  10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko mě neplatí ani vodkou, ani penězi, řekl Zeman v rozhovoru pro americký deník

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA  „Nejsem financován Ruskem...žádná vodka z Ruska, žádné peníze z Ruska,“ prohlásil Zeman ve středečním rozhovoru pro americký deník The Washington Post. Dále Zeman deníku řekl, že „umírněný muslim“ neexistuje, kritizoval politickou korektnost a také poukázal na možnost, že americká ambasáda v Praze zorganizovala protest proti jeho osobě.

Jako „proruského a protimuslimského evropského vůdce“ charakterizoval list The Washington Post českého prezidenta Miloše Zemana, který americkému deníku poskytl rozhovor. Zeman v interview slova o proruském politikovi označil za „standardní slogan“ svých oponentů.

Jedním z témat středečního rozhovoru byla Zemanova podpora amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa ve volbách a také plánovaná schůzka s budoucím prezidentem. Deník The Washington Post se také českého prezidenta ptal na jeho spojitost s Ruskem. Ten ale jakékoliv spojení s Ruskem popřel. „Říkají, že jsem placen Ruskem, ale já pracuji pouze pro Českou republiku.“

Americký deník se v rozhovoru mimo jiné ptal na nepodloženou zprávu jednoho prokremelského webu, že za protesty proti Zemanovi během výročí takzvané sametové revoluce v roce 2014 stála americká ambasáda v Praze. Na otázku, zda tomu Zeman věří, prezident odpověděl: „Nevím.“ „Myslíte tedy, že to je možné?“ zeptal se reportér deníku Anthony Faiola. „Možné je všechno,“ odvětil Zeman.

Miloš Zeman také v rozhovoru navázal na svůj výrok, že umírněný muslim neexistuje. Opět přirovnal současnou situaci v islámských zemích k nacistickému Německu. I umírnění muslimové se podle něj mohou radikalizovat, podobně jako se „z národa Goetheho a Schillera za pouhé tři roky stali fanatičtí nacisté.“

Trump měl odvahu mě pozvat

Prezident hovořil mimo jiné i o svém pozvání do Bílého domu od Donalda Trumpa a zopakoval, že je proti západním sankcím vůči Rusku. Na otázku, proč byl pozván do Washingtonu, Zeman uvedl, že byl „jedinou evropskou hlavou státu, která Trumpa před prezidentskými volbami veřejně podpořila“. Důvodem byla podle něj Trumpova odvaha. „Politici by měli být odvážní a neváhat, a on odvahu má,“ řekl Zeman.

Trump má podle něj také podobné názory na boj proti „islámskému terorismu a nelegální migraci“. Newyorský podnikatel má také podle Zemana odvahu jít proti politické korektnosti a neříkat „mezinárodní terorismus“, nýbrž „islámský terorismus“.

Český prezident zopakoval, že do USA by se měl vydat ve druhé polovině dubna a že ho republikán Trump telefonicky osobně pozval. Pozvánka od končícího demokratického prezidenta Baracka Obamy podle Zemana nikdy nepřišla z toho důvodu, že český prezident nesouhlasí s Obamovým postojem vůči Izraeli. „Nemám rád jakékoli váhání v této oblasti,“ uvedl Zeman, podle něhož Obamova blízkovýchodní politika prakticky zničila všechny struktury a země v regionu.

Faiola se dotkl také loňské zprávy českých tajných služeb, podle nichž Rusko skrytě šíří v českých médiích propagandu a nepravdivé zprávy. Zeman reagoval poznámkou, že každý má nějaké názory. Jejich zveřejňování v médiích podle něj „není dezinformace, není propaganda“.

Český prezident také uvedl, že neví o tom, že by se poradce Donalda Trumpa Michael Cohen setkal v Praze s ruskými představiteli, jak podle amerického tisku tvrdí americké tajné služby. „Pokud se ta schůzka uskutečnila, tak on, jak jen se jmenuje, Michael Cohen, se zachoval velmi neslušně, neboť se nesetkal se mnou, prezidentem České republiky. Skutečně velice neslušné,“ uvedl Zeman. Myslí si, že informace o takové americko-ruské schůzce je nesmysl.

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.