Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Největší hackerská kauza, zní z USA. Gang ukradl stovky milionů dolarů

Svět

  18:44
WASHINGTON - Prokuratura amerického státu New Jersey obvinila pětici cizinců ze zřízení rozsáhlé hackerské sítě, s jejíž pomocí připravili své oběti o stovky milionů dolarů. Obviněnými jsou čtyři Rusové a jeden Ukrajinec. K penězům se dostali přes krádeže kódů z kreditních karet, kterých získali nejméně 160 milionů.

Platba platební kartou foto: Shutterstock

Podle agentury AP jde o největší hackerskou kauzu, jakou kdy americké soudy projednávaly. Mezi oběťmi jsou podle prokuratury například americké společnosti Nasdaq, Visa, CPenney nebo 7-Eleven, francouzský obchodní řetězec Carrefour, belgická banka Dexia a dalších, celkem asi dvanáct velkých nadnárodních firem.

ČTĚTE TAKÉ:

Obvinění se nezákonnou činností podle vyšetřovatelů zabývali sedm let. Kódy z kreditních karet gang podle policie získal průnikem do počítačových sítí postižených firem. Získané kódy pak prodával přes prostředníky do celého světa. S pomocí odcizených kódů zloději účty vybírali.

Podle agentury Reuters byli obviněni Rusové Vladimir Drinkman, Alexandr Kalinin, Roman Kotov a Dmitrij Smilaněc a Ukrajinec Mychajlo Rytikov. Z dostupných informací vyplývá, že nikdo z nich dosud nebyl zadržen. Jeden z obviněných podle žalobců pobývá v Nizozemsku, další by se měl před americkým soudem objevit příští týden. Kde se nacházejí tři zbývající muži, není jasné.

Drinkmana a Kalinina obžalovací spis označuje za "protřelé" hackery, kteří se specializují na pronikání do počítačových sítí nadnárodních společností, finančních institucí a firem realizujících síťové platby. Specializací obviněného Kotova je údajně získávání dat z "nabouraných" sítí. Rytikov obstarával anonymní webové adresy, z nichž hackeři své útoky prováděli, a Smilaněc ukradené kódy bankovních karet prodával.

Kreditní karta - ilustrační foto

Pětice je obžalována ze spiknutí za účelem internetové loupeže. Čtyři Rusy navíc soud obvinil z neoprávněného pronikání do počítačových sítí.

Překupníci, kteří od gangu získaná data kupovali, přeprodávali údaje o platebních kartách zájemcům přes internetové sítě nebo přímo. Cena bezpečnostního kódu z jedné americké karty byla stanovena na deset dolarů (200 korun), v případě kanadské karty 15 dolarů (300 korun) a evropské až 50 dolarů (1000 korun).

Skupina hackerů ukradená data ukládala na serverech po celém světě, například v amerických státech New Jersey, Pensylvánie, Kalifornie nebo Illinois, ale i v Lotyšsku, Nizozemsku, na Bahamách, na Ukrajině, v Panamě nebo v Německu. Překupníci získané kódy vkládali do paměti nových platebních karet. Uložené peníze pak zloději s pomocí těchto karet vybírali z bankomatů nebo je utráceli za zboží.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...