Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvyšší budova světa se otevírá v Dubaji. Měří 818 metrů

Nejvyšší budova světa - mrakodrap Burdž Dubaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší budova světa - mrakodrap Burdž Dubaj. | foto: ČTK

DUBAJ 818 metrů, to je výška mrakodrapu Burdž Dubaj, nejvyšší budovy světa, která se dnes otevírá v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Stavba s 200 patry se začala stavět před šesti lety. Z vyhlídky ze 124. poschodí se návštěvníkům nabízí 360stupňový rozhled na celé město.

Název Burdž Dubaj charakterizuje stavbu, znamená to totiž Dubajská věž. V porovnání s Petřínskou rozhlednou je stavba 14krát větší. Mrakodrap se začal stavět v roce 2004 a spolykal 1,5 miliardy dolarů (zhruba 27,4 miliardy korun).

Mrakodrap má 200 pater, z nich zhruba 165 je obyvatelných. Celková výška budovy není jediným rekordem mrakodrapu. Budova má rovněž nejvíce pater, nejvýše položené obydlené patro, bazén, restauraci a fontánu a nejvyšší výtah a také nejvýše položenou vyhlídkovou pozorovací plošinu, která se nachází na 124. poschodí. Je rovněž nejvyšší stavbou vůbec, když překonala i televizní stožár v Severní Dakotě.Kromě luxusních kanceláří, bytů a nákupního centra je v budově i šestihvězdičkový Armani Hotel italského návrháře Georgia Armaniho.

Výhled z nejvyšší budovy světa, z mrakodrapu Burdž Dubaj.

Základy stavby se nacházejí v hloubce 50 metrů, kam je ukotvilo 192 pilířů. V mrakodrapu jezdí 57 výtahů a osm eskalátorů.


Vnější plášť budovy se skládá z reflexního skla, hliníku, a ocelových panelů a trubkovitých žeber. Tvar stavby je inspirován květinou Hymenocallis, která je podobná orchideji. Půdorys budovy připomíná rozvinutou korunku květu této rostliny. Květina se v Dubaji hojně pěstuje.

Prohlédněte si fotogalerii


Podle developerské společnosti Emaar Properties Muhammad Alabbár je více než 90 procent nabízeného prostoru, který tvoří byty, kanceláře a další prostory již prodáno. V době před krizí se některé apartmány v nejvyšších patrech prodávaly za více než 1900 dolarů za čtverečnou stopu (0,09 metru čtverečního), nyní však může být cena až poloviční.

Nejvyšší mrakodrapy světa

1. Burdž Dubaj, Dubaj, Spojené arabské emiráty, 818 m, otevřeno 2010
2. Tchaj-pej 101, Tchaj-pej,Tchaj-wan, 509 m, otevřeno 2004
3. Šanghajské světové finanční středisko, Šanghaj, Čína, 492 m, otevřeno 2008
4. Věže Petronas, Kuala Lumpur, Malajsie, 452 m, otevřeno 1998
5. Nankingské finanční středisko, Nanking, Čína, 450 m, bude otevřeno 2010

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...